avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate ami1231

Activitate ami1231

Este posibila reducerea nr de ore de lucru de la 8 la 6 ore prin cererea salariatului/angajatului?

Doresc sa solicit aceasta schimbare angajatorului prin prisma unui job foarte solicitant, prag de burnout, pauze inexistente etc.

Este posibil dpdv legal ca angajatorul sa refuze?
Exista o formula de calcul a salariului pentru 6h?
Multumesc!
Cum pot afla daca o adoptie s-a intamplat ilegal?

Am fost adoptata la varsta de 3 ani iar contextul povestit de parintii adoptivi si de mama biologica este foarte neclar. Parintii adoptivi nu mi-au aratat niciodata actul de adoptie si cand a venit vorba despre acest lucru mi s-a spus ca "oricum nu ai avea cum sa il gasesti". Ma simt nedreptatita deoarece consider ca sunt actele mele si nu am acces la ele .... Cum as putea sa aflu detalii despre aceasta adoptie? (Mentionez ca adoptia s-a intamplat in anul 1999/2000.
Răspuns la discuția Mostenire- drepturi frati vitregi
Am inteles, multumesc .
Buna ziua!

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: tatal meu a decedat curand. El a mai avut un fiu de dinainte de casatorie (legatura a fost aproape 0 intre ei).

Ce drepturi are acest fiu la casa in care locuim eu si cu mama, in conditiile in care: atunci cand casa a fost cumparata, a fost trecuta pe numele mamei, iar pt tata s-a facut un act anume prin care, reiesea faptul ca el are drepturi doar cat este in viata asupra imobilului/ poate doar sa locuiasca acolo cu dreptul mamei (nu am actul in fata, nu pot sa spun exact acea exprimare).
Casa a fost platita din banii mamei, in timpul casatoriei, insa, banii fiind adunati ,,la saltea'' de dinainte de casatorie, nu se poate face o dovada foarte clara .

Ce drepturi are fiul la aceasta casa, la mostenire?

De asemenea: singurele bunuri ce erau pe numele tatalui erau 2 masini. Este posibil(legal) ca, in instanta, fiul sa ceara mai mult /sa doreasca si alte obiecte ???