Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot afla daca o adoptie s-a intamplat ilegal? Am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot afla daca o adoptie s-a intamplat ilegal? Am fost adoptata ...

Cum pot afla daca o adoptie s-a intamplat ilegal?

Am fost adoptata la varsta de 3 ani iar contextul povestit de parintii adoptivi si de mama biologica este foarte neclar. Parintii adoptivi nu mi-au aratat niciodata actul de adoptie si cand a venit vorba despre acest lucru mi s-a spus ca "oricum nu ai avea cum sa il gasesti". Ma simt nedreptatita deoarece consider ca sunt actele mele si nu am acces la ele .... Cum as putea sa aflu detalii despre aceasta adoptie? (Mentionez ca adoptia s-a intamplat in anul 1999/2000.
Informati-va la Primarie la comaprtimentul evidenta persoanelor sau la Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, A.N.P.D.C.A.
Mihăilă Sebastian, Avocat