Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea nr de ore de lucru de la 8 la 6 ore prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea nr de ore de lucru de la 8 la 6 ore prin ...

Este posibila reducerea nr de ore de lucru de la 8 la 6 ore prin cererea salariatului/angajatului?

Doresc sa solicit aceasta schimbare angajatorului prin prisma unui job foarte solicitant, prag de burnout, pauze inexistente etc.

Este posibil dpdv legal ca angajatorul sa refuze?
Exista o formula de calcul a salariului pentru 6h?
Multumesc!
Exista si posibilitatea ca angajatorulsa refuza o astfel de modificare.

Mod de calcul : salariul brut din contract : 8 ore x 6 ore