Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art. 17 (2) CCMUN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art. 17 (2) CCMUN

Buna dimineata,

Art. 17 alin. 2 din contractul colectiv unic national spune:
(2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu
beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de
salariat. Timpul in care au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul
vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga.

Intrebari:
1. Ce inseamna "nu beneficiaza de cresa sau camin" ( nu le acorda angajatorul aceasta facilitate, nu exista cresa sau camin in zona, mama nu doreste sa trimita copilul la cresa)?
2. Ce inseamna "pot lucra" din punct de vedere al angajatorului? Este acesta obligat sa reduca programul la o simpla solicitare, sau are posibilitatea de a refuza pentru motive obiective - fireste?

Va multumesc!
1. Eu consider ca se refera la acordarea acestei facilitati de catre angajator ( "a beneficia" - A trage folos; a profita, a avea un câştig de pe urma cuiva sau din ceva)
2.Angajatorul are posibilitatea de a refuza pentru motive obiective
Trebuie sa luam in calcul si alin(5) din acelasi articol:
(5) Procedura de aplicare a prevederilor alineatelor precedente se stabileşte prin contractele colective de
muncă la nivel de unitate.
1. In zona in care isi are domiciliul nu exista o cresa sau un camin.
2. Angajatorul este obligat ca la solicitarea angajatei sa-i reduca acesteia programul de lucru.
mihail: Nu sunt de acord cu punctul 2. Altfel nu s-ar fi folosit "pot" ci "lucreaza" sau, vezi alin (3) "angajatorii au obligatia"
Va multumesc.

Angajatorul nu are CCM la nivel de unitate.

Si eu consider ca angajatorul poate refuza (insa mi se pare deosebit de util sa ma consult cu dvs.=D>).
Cred asta si din formulare, dar si avand in vedere finalitatea ultima a acestui art.alin., aceea de a nu afecta vechimea in munca a mamei aflate in aceasta situatie (cand/daca ajunge in aceasta situatie), si nu de a-i acorda in mod direct o reducere a timpului de lucru.

Fata de problema "nu beneficiaza de cresa sau camin", nu inteleg sub nici o forma in ce fel se poate interpreta.
Daca se refera la beneficiul acordat de angajator, cred eu ca mare parte din mediul privat se afla in situatia asta, pentru ca inca nu am vazut angajator privat care sa acorde acest beneficiu...
Daca in zona de domiciliu nu exista cresa, e mai clar. Daca insa exista, dar nu il primeste pe copil (n-am copii, si nu stiu cum se desfasoara lucrurile, insa ma gandesc ca se poate intampla sa nu mai fie locuri), atunci cum ramane?
Sau daca, sa zicem, costurile cu cresa sunt foarte mari raportat la veniturile familiei?

smeagull, utilizator
Si eu cred ca poate refuza, dar mai mult: nu e obligatia lui. Gasiti undeva mentiunea ca angajatorul trebuie sa suporte costurile, sau eventual, sa construiasca crese si gradinite? Inteleg ca, in conditiile in care salariata lucreaza mai putin decat norma intreaga, acest fapt sa nu-i afecteze vechimea, dar ca angajatorul sa suporte costurile cu cresa sau gradinita copilului este science-fiction.