avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul de lucru la revenirea din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul de lucru la revenirea din CIC

Pana la implinirea varstei de 2 ani a bebelusului vreau sa ma reintorc la serviciu. Intrebarile mela ar fi:
1. Pot face cerere pentru a lucra doar de luni pana vineri si pe program de zi, avand in vedere ca in institutia al carei angajat sunt se lucreaza si in week-end-uri si pe durata noptii. (Conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2007-2010. Art 17)
2. Pot lucra cu jumatate de norma daca nu beneficiaza copilul de cresa, pana la implinirea varstei de 6 ani? (trimitere la acelasi articol)
3. Angajatorul poate acorda in numerar contravaloarea tichetelor de cresa, daca nu duc bebelusul la cresa?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: camina23 , utilizator 18:56, 5 Februarie 2008
camina23 a scris:
1. Pot face cerere pentru a lucra doar de luni pana vineri si pe program de zi, avand in vedere ca in institutia al carei angajat sunt se lucreaza si in week-end-uri si pe durata noptii. (Conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2007-2010. Art 17)

Articolul 17 nu reglementeaza asa ceva. Numai art. 16 prevede ca "Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte." Cu alte cuvinte, cat alaptezi nu vei lucra de noapte, dar in weekend da.

2. Pot lucra cu jumatate de norma daca nu beneficiaza copilul de cresa, pana la implinirea varstei de 6 ani? (trimitere la acelasi articol)

Da.

Vei beneficia oricum de reducerea programului de lucru cu 2 ore (pentru alaptare), dar nu daca lucrezi cu jumatate de norma, precum si de un supliment la salariu de 100 de lei pana implineste bebe 2 ani. La bonuri de masa nu ma bag, ca sincer nu stiu.
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2008
ContSters20980, utilizator
Tichetele de cresa se acorda angajatilor care nu beneficiaza de concediul si de indemnizatia acordate pentru cresterea copilului in vârsta de pâna la 2 ani, respectiv de pâna la 3 ani in cazul copilului cu handicap. Tichetele de cresa pot fi utilizate numai pentru achitarea taxelor la cresa unde este inscris copilul salariatului. Angajatorii nu pot acorda contracvaloarea in bani a tichetelor de cresa.
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 17. - (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite.
Acest articol este extras din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007 - 2010.
Cat priveste programul cu jumatate de norma:
(2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul in care au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga.
Ce spuneti de acest lucru?
Pot face cerere de program preferential sau tb sa ma supun politicii companiei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de munca de 6 ore soso35 soso35 Buna ziua. Sotia s-a intors la serviciu din CCC, eu beneficiind de acesta pana cand copilul implineste 2 ani adica inca 11 luni. In aceasta ... (vezi toată discuția)
Intreruperea concediului de ingrijire al copilului pana la 2 ani lili2003stoica lili2003stoica exista vreo reglemntare pt. medici, care sa le dea dreptul , daca intrerup concediul de ingrijire al copilului pana la varsta de 2 ani si reincep activitatea ... (vezi toată discuția)
Programul de lucru la intoarcerea din concediul pentru cresterea copilului Valentina_D Valentina_D Buna ziua, Sunt o proaspata mamica si am optat pentru concediu de crestere copil, varianta 1 an. Ma voi intoarce la serviciu cand bebe va avea 11 luni ... (vezi toată discuția)