Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul de lucru la revenirea din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul de lucru la revenirea din CIC

Pana la implinirea varstei de 2 ani a bebelusului vreau sa ma reintorc la serviciu. Intrebarile mela ar fi:
1. Pot face cerere pentru a lucra doar de luni pana vineri si pe program de zi, avand in vedere ca in institutia al carei angajat sunt se lucreaza si in week-end-uri si pe durata noptii. (Conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2007-2010. Art 17)
2. Pot lucra cu jumatate de norma daca nu beneficiaza copilul de cresa, pana la implinirea varstei de 6 ani? (trimitere la acelasi articol)
3. Angajatorul poate acorda in numerar contravaloarea tichetelor de cresa, daca nu duc bebelusul la cresa?

Va multumesc anticipat.
camina23 a scris:
1. Pot face cerere pentru a lucra doar de luni pana vineri si pe program de zi, avand in vedere ca in institutia al carei angajat sunt se lucreaza si in week-end-uri si pe durata noptii. (Conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2007-2010. Art 17)

Articolul 17 nu reglementeaza asa ceva. Numai art. 16 prevede ca "Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte." Cu alte cuvinte, cat alaptezi nu vei lucra de noapte, dar in weekend da.

2. Pot lucra cu jumatate de norma daca nu beneficiaza copilul de cresa, pana la implinirea varstei de 6 ani? (trimitere la acelasi articol)

Da.

Vei beneficia oricum de reducerea programului de lucru cu 2 ore (pentru alaptare), dar nu daca lucrezi cu jumatate de norma, precum si de un supliment la salariu de 100 de lei pana implineste bebe 2 ani. La bonuri de masa nu ma bag, ca sincer nu stiu.
ContSters20980, utilizator
Tichetele de cresa se acorda angajatilor care nu beneficiaza de concediul si de indemnizatia acordate pentru cresterea copilului in vârsta de pâna la 2 ani, respectiv de pâna la 3 ani in cazul copilului cu handicap. Tichetele de cresa pot fi utilizate numai pentru achitarea taxelor la cresa unde este inscris copilul salariatului. Angajatorii nu pot acorda contracvaloarea in bani a tichetelor de cresa.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 17. - (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite.
Acest articol este extras din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007 - 2010.
Cat priveste programul cu jumatate de norma:
(2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul in care au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga.
Ce spuneti de acest lucru?
Pot face cerere de program preferential sau tb sa ma supun politicii companiei?