Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Reducerea timpului de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Reducerea timpului de munca

Pentru a nu trimite salariatii in somaj tehnic, s-a hotarat reducerea timpului de munca de la 8 ore la 4 ore. Se fac acte aditionale la CIM , se trece modificarea timp de lucru , intre ora x-y,salarul de baza se modifica (600 la 300)? sau ramane cel de 8 ore(600) si se calculeaza pentru 4 ore (600*4*zile luctrate/ 8 * zile lucratoare ).Cum este corect?

Multumesc.
katica, utilizator
ramane salariul de 8 ore daca CIM nu se schimba pe timp partial.
Daca modificati CIM aveti nevoie de acordul tuturor angajatilor, dar daca modificati ROI (reducerea timpului de lucru) aveti nevoie doar de acordul reprezentantilor salariatilor ;)
Multumesc! :love2:

Este o situatie temporara, speram ca va fi si bine.......asa ca nu modific ROI fac acte adidionale.Salariatii sunt de acord pt.ca sunt constienti ca efectiv nu au ce lucra 8 ore/zi, din pacate.
In situatia in care starea de sanatate nu permite un program de 8 ore de munca, se poate reduce acest program la 6 ore sau mai putin?
cu afectarea drepturilor salariale sau fara?
de ex la gravide stiu ca au dreptul la reducerea programului de lucru, dar in cazul unei persoane care a stat in concediu medical f mult timp, din probleme f serioase de sanatate, si care ar dori sa se intoarca la serviciu dar nu poate rezista 8 ore, ce se poate face?
va multumesc!
Da, este posibil conform OUG 158/2005

ART. 18
In scopul prevenirii imbolnavirilor si recuperarii capacitatii de munca, asiguratii pot beneficia de:
a) indemnizatie pentru reducerea timpului de munca;
b) concediu si indemnizatie pentru carantina;
c) tratament balnear, in conformitate cu programul individual de recuperare
ART. 19
(1) Indemnizatia pentru reducerea timpului de munca cu o patrime din durata normala se acorda asiguratilor prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B, care, din motive de sanatate, nu mai pot realiza durata normala de munca.
(2) Indemnizatia prevazuta la alin. (1) se acorda, la propunerea medicului curant, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale, pentru cel mult 90 de zile in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu, in una sau mai multe etape.
(3) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de munca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.