Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timpul de lucru individualizat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timpul de lucru individualizat

Ce lege permite unui bolnav de hepatita cu virus C , care a inceput tratamentul cu interferon, sa lucreze mai putin de 8 ore/zi?
Codul Muncii:
Art. 118
(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de muncă, cu acordul sau la solicitarea salariatului în cauză.
(2) Programele individualizate de muncă presupun un mod de organizare flexibil a timpului de muncă.
(3) Durata zilnică a timpului de muncă este împărţită în două perioade: o perioadă fixă în care personalul se află simultan la locul de muncă şi o perioadă variabilă, mobilă, în care salariatul îşi alege orele de sosire şi de plecare, cu respectarea timpului de muncă zilnic.
(4) Programul individualizat de muncă poate funcţiona numai cu respectarea dispoziţiilor art. 112 şi 114.
Voiam sa stiu daca se poate reduce timpul de lucru sub 8 ore pe zi si daca bolnavii despre care am vorbit mai sus pot beneficia de asa ceva.
Din OUG 158/2005:
Art. 18. - In scopul prevenirii imbolnãvirilor si recuperãrii capacitãţii de muncã, asiguratii pot beneficia de:
a) indemnizatie pentru reducerea timpului de muncã;
b) concediu si indemnizatie pentru carantinã;
c) tratament balnear, in conformitate cu programul individual de recuperare.

Art. 19. - (1) Indemnizatia pentru reducerea timpului de muncã cu o pãtrime din durata normalã se acordã asiguraţilor prevãzuti la art. 1 alin. (1) lit. A şi B, care, din motive de sãnãtate, nu mai pot realiza durata normalã de muncã.
(2) Indemnizatia prevãzutã la alin. (1) se acordã, la propunerea medicului curant, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale, pentru cel mult 90 de zile în ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu, in una sau mai multe etape.
(3) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de muncã este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilitã conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de muncã, fãrã a depãşi 25% din baza de calcul.