Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere program de munca pe motive medicale la 6 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere program de munca pe motive medicale la 6 ore/zi

As dori sa aflu daca exista posibilitatea reducerii programului de munca de la 8ore/zi la 6 ore/zi, din motive medicale (afectiune a coloanei vertebrale care contraindica imobilizarea prelungita pe scaun, la birou), fara ca aceasta reducere a programului sa duca la scaderea venitului. Daca da, as dori sa stiu ce procedura legala ar trebui urmata in acest sens (acte doveditoare de la medicul curant, evaluare prin comisia de expertiza a muncii, etc.). Este nevoie de concediu medical pt. a acoperi diferenta de 2 ore, de la 8 la 6 ore/zi? Va multumesc anticipat!
Faceti un act aditional in care reduceti programul,salariul poate ramane acelasi.
Din motive medicale,mai puteti suspenda contractul de munca pe o anume perioada ,invocand incapacitatea temporara de munca ,daca pe certificatul medical este mentionata perioada de repaus si refacere.
Sa aveti obligatoriu atasate documentele de la medicul specialist sau medicul unitatii, care specifica despre ce este vorba si ce masuri de recuperare se impun.
Interventie moderator:
:offtopic:
bluelagoon:
1. Regulamentul forumului cere, atunci cand faceti o afirmatie, sa o intariti cu argumentul legal.
2. Care este baza legala a raspunsului de mai sus?
Multumesc pentru intelegere!
doria a scris:

As dori sa aflu daca exista posibilitatea reducerii programului de munca de la 8ore/zi la 6 ore/zi, din motive medicale (afectiune a coloanei vertebrale care contraindica imobilizarea prelungita pe scaun, la birou), fara ca aceasta reducere a programului sa duca la scaderea venitului. Daca da, as dori sa stiu ce procedura legala ar trebui urmata in acest sens (acte doveditoare de la medicul curant, evaluare prin comisia de expertiza a muncii, etc.). Este nevoie de concediu medical pt. a acoperi diferenta de 2 ore, de la 8 la 6 ore/zi? Va multumesc anticipat!

Cititi HG 1028/2006 privind cerintele minime de ssm pentru lucrul la ecrane de vizualizare. Angajatorul este obligat sa acorde scaune ergonomice deoarece atat spatarul cat si sezutul pot si reglate pe verticala si astfel coloana vertebrala are forma S - cea normala. Nu cred ca prima solutie este reducerea duratei de lucru. In mod obligatoriu (HG 1028) trebuie sa beneficiati de suficient spatiu care sa va permita sa va schimbati pozitia si sa variati miscarile.
Va recomand sa va prezentati la medicul de medicina muncii al societatii dvs, sa discutati problema medicala pe care o aveti iar el va emite o fisa de aptitudine cu respectarea unor recomandari din partea angajatorului si a lucratorului. Ar putea sa recomande schimbarea temporara a locului de munca pana la rezolvarea problemelor de sanatate sau adoptarea unor masuri organizatorice de catre angajator pentru acel loc de munca, etc.
Sper sa te ajute acest raspuns:
OU nr.158/2005:
Art. 18. - In scopul prevenirii imbolnavirilor si recuperarii capacitatii de munca, asiguratii pot beneficia de:
a) indemnizatie pentru reducerea timpului de munca;
......................................
Art. 19. - (1) Indemnizatia pentru reducerea timpului de munca cu o patrime din durata normala se acorda asiguratilor prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B, care, din motive de sanatate, nu mai pot realiza durata normala de munca.
(2) Indemnizatia prevazuta la alin. (1) se acorda, la propunerea medicului curant, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale, pentru cel mult 90 de zile in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu, in una sau mai multe etape.
(3) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de munca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.
Art. 22. - (1) Indemnizatiile prevazute la art. 18 lit. a) si b) se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in conditiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
Prin urmare, pentru reducerea programului de munca cu 2 ore aveti nevoie de un Concediu medical care se acorda maxim 90 de zile.

Pt solutia propusa de @bluelagoon nu exista nici o obligatie a angajatorului ci doar marinimia lui.