Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program redus de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program redus de lucru

Buna ziua,
Am fost diagnosticat cu hernie de disc la coloana cervicala neoperabil inca. Pentru cine cunoaste,starile date de aceasta hernie (capatata tot din cauza statului pe scaun la birou) se incadreaza in categoria migrenelor vestibulare, ameteli(vertij), etc. medicul mi-a recomandat clar "nu stat pe scaun 8 ore la birou" ,sa-mi schimb profesia etc.Avand in vedere ca este un diagnostic subacut si nu se incadreaza in categoria bolilor profesionale , ce optiuni am avand in vedere legislatia in vigoare pentru a reduce programul de lucru de la 8 la 6 ore?
Mihnea37, utilizator
OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, prevede că în scopul prevenirii îmbolnăvirilor şi recuperării capacităţii de muncă, asiguraţii pot beneficia de indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă cu o pătrime din durata normală; reducerea şi indemnizaţia aferentă se acordă salariaţilor care, din motive de sănătate, nu mai pot realiza durata normală de muncă.

Reducerea timpului de lucru ca urmare a reducerii capacităţii de muncă generate de accidente de muncă sau boli profesionale este prevăzută în Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale.
Multumesc pentru raspuns, deci sa inteleg ca aceasta reducere a timpului de lucru trebuie recomandata de medicul curant(specialist) si avizata de medicul CAS?
Mihnea37, utilizator