avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate luci_

Activitate luci_

Asigurare casa - deteriorari provocate de apa din teva de scurgere

Buna ziua. Am incheiata o asigurare facultativa de casa la o casa independenta. Am avut teava de scurgere de la cada infundata/sparta apa a intrat in perete si a ajuns in hol in timp, afectand si peretele si parchetul. Firma de asigurare a fost de acord sa platesca vopsirea peretelui si schimbarea parchetului umflat, insa numai in zona holului. Cand am chemat instalatorul, acesta a precizat ca teava ar putea fi sparta in perete, deci ar trebui schimbata. Firma de asigurari nu este de acord sa plateasca lucrarile necesare pt a ajunge la teava - scoatere si punere gresie/faianta, plus schimbarea rigipsului care este ud motivand ca sunt excluse daunele provocate de fenomene cu evolutie lenta in timp. Aceasta excluziune nu este mentionata in pdf-ul care este listat pe site-ul firmei Omniasig, este doar in conditiile de asigurare. . Exista o definitie clara a ce inseamna "proces cu evolutie lenta in timp"? Pot sa ma adresez undeva petru publicitate falsa prin emitere?


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Pentru recuperarea sumei de bani, suma fixa trecută in contract, se formulează acțiune in instanța in temeiul răspunderii civile contractuale.

Multumesc.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Nu am inteles exact speta dumneavoastra. Ce suma de bani nu doreste sa plateasca fostul proprietar, suma aferenta terenului cumparat de la vecin, pe care dumneavoastra ati achitat-o?

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Cand am cumparat casa vanzatorul stia ca sunt probleme cu amplasarea gardului proprietatii. Fiindca se grabea, a propus ca noi, viitori proprietari, sa ne ocupam de rezolvarea problemei amplasamentului iar el sa plateasca o suma fixa care ar fi acoperit parte din cheltuielile noastre. Suma este inscrisa in actul de vanzare-cumparare.
Suma este este mult mai mica decat a costat toata treaba cu dosarul cu sina si plimbatul actelor necesare cumparararii de la vecin celor 60 m2 cu care proprietatea mea trecea pe terenul vecin. Proprietatea este ingradita cu un gard cu fundament de ciment, care nu poate fi mutat de pe o zi pe alta, a fost mai usor sa faca vecinul dezmembrare si sa cumpar eu bucata dezmembrata. Nu doresc sa plateasca toata suma cheltuita, doresc doar sa respecte contractul si sa returneze suma fixa trecuta in contract.
Acum ceva ani am cumparat o casa in Romania. Locatia terenului in realitate nu se potrivea exact cu locatia din acte, insa am adaugat o clauza in contractul de cumparare cum ca vanzatorul se angajeaza sa plateasca o anumita suma petru mutarea gardului sau rezolvarea pe alta cale a problemei. S-au facut dezmembrari din perenul vecinului, am cumparat partea care era peste terenul lui, cu factura, insa fostul proprietar o da din colt in colt acum si nu vrea sa plateasca conform termenului din contractul de vanzare-cumparare. Cum se poate rezolva in mod oficial aceasta problema?
Si noi am avut aceeasi problema.
Acesta este raspunsul primit de la SOLVIT EU, filiala Romania. Din cite am inteles, poti sa faci contract de inchiriere in Suedia pt parintii tai, mergi la in notar, il traduci autorizat in Romana si ar trebui sa ajunga. S-ar putea ca la ambasada sa fie deja un notar care poate face actul direct in Romana... Noi am mers pe calea cea lunga, am cumparat o masina pe numele mamei mele (pe care trebuie sa o scoti din circulatie in acelasi moment in care semnezi actele de cumparare pt ca nu poti sa faci asigurare fara numere personale) , ea a primit numere temporare, am fost la skateverket si am cerut o dovada ca peroana respectiva cu nr temporare are o adresa inregistrata la ei, am tradus foaia respectiva (cre nu este un personbevis, doar un extract din baza lor de date) si cu aceasta speram sa obtinem S1. Insa dureaza cel putin o luna pina obtii nr temporare. Si acum raspunsul de la MAE:
"Bună ziua,

Stimată doamnă XXXX

Am primit răspuns de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate cu privire la situația descrisă și în special cu privire la dovada reședinței în alt stat.

Astfel, dovada reședinței se poate face cu „orice document eliberat în acest sens de către o autoritate din statul membru gazdă, orice act privind titlul locativ încheiat ăn mod valabil (ex. contract de închiriere, declarație notarială de luare în spațiu).” Cu alte cuvinte, autoritățile române nu solicită un act emis de Skateverket, doar un document oficial care poate cumva atesta reședința în Suedia.

Problema expusă de dvs. este una cunoscută autorităților române. Încercați deci să depuneți dosarul cu documentele pe care le aveți. (Înțeleg că până acum persoana de contact de la **** nu a solicitat formularul S1, ci doar informații cu privire la condițiile în care se eliberează).

De asemenea, vă încurajez să completați plângerea către Comisia Europeană (disponibilă la linkul din e-mailul de mai jos). Un număr cât mai mare de plângeri ale cetățenilor europeni (românii nu sunt singurii care se confruntă cu această practică excesivă a Suediei) poate determina Comisia Europeană să ia măsuri oficiale împotriva statului suedez.

Cu stimă,

xxx xxxx
Centrul SOLVIT RO
Ministerul Afacerilor Externe "