avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate NEGOITA92

Activitate NEGOITA92

Buna ziua,

Am o firma SRL D neplatitoare de TVA in Romania.
Doresc sa import produse din China si sa le livrez in depozitele Amazon din UE (Polonia/Germania). Am cod EORI obtinut.
As avea urmatoarele neclaritati:

1.Daca marfa nu ajunge in Romania, ci direct in Germania, unde platesc TVA de intrare marfa in vama?
2.Vanzarile facute pe Amazon sunt in euro, am nevoie de contabilitate dubla si pentru euro?
3. Cum inregistrez vanzarile si stocurile pe firma?
4. Trebuie sa platesc TVA in tara unde se vinde produsul (la client), sau in Romania? (daca nu sunt platitor de tva pe profit). Sau sunt plafoane de cand trebuie platit TVA-ul si in alte tari?
Daca asupra unor aparataje electrice aduci modificari prin partea de design, dar partea de dezvlotare si productie o face un furnizor din Asia, poti integra rolul firmei la Cod CAEN 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei?

Intreb pentru ca nu doresc sa consider un simplu comert cu ridicata/cu amanuntul deoarece produsele vandute au modificari fata de cele existente pe piata si indeplinesc noi functiuni. Se transforma din electrice in electronice.
Daca deschid un magazin online si vind catre comercianti finali, cu factura, se numeste comert cu amanuntul sau cu ridicata?
Pot avea si site online unde sa deservesc persoane fizice cat si sa fac vanzari catre companii care sa revanda?
Buna ziua,

Daca import produse din Asia de tip electronice/uz casnic (prize, intrerupatoare, becuri) ce tip de COD CAEN trebuie sa aleg.
Mentionez ca doresc sa le vand atat persoanelor fizice (comert cu amanuntul) prin site-ul proprui sau prin site-uri online terte, cat si catre persoane juridice (firme de dezvoltatori imobiliari) insemnand comert cu ridicata.
Le pot face pe amandoua pe aceeasi firma? Pe ce cod CAEN? Am descris bine activitatile?

Multumesc foarte mult.