avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate munteanca

Activitate munteanca

Cat este norma de contabil la o scoala gimnaziala cu 265 copii?In ce lege este mentionat?Multumesc.
Se sanctioneaza intrarea pe pagina de WhatsApp a unei persoane fara acordul acesteia?
Discuție furt masina
Ce pot sa fac daca o persoana a luat masina fara sa semnez actul de vanzare cumparare ?Initial doream sa facem schimb ,mi-a lasat masina sa o vad ,el a plecat cu a mea spunand ca merge cativa metri sa vada cum se prezinta. Peste 2 ore m-am trezit cu el la poarta cu actul de vanzare-cumparare (nu stiu cum la facut fara proprietar),am spus ca nu-l semnez si sa imi aduca masina.A refuzat spunand ca nu mai da masina iar in scurt timp a disparut din curtea lui.Mentionez ca actele masinii mele erau in bord si cred ca el a stiut cand s-a uitat la ea. Masina care mi-a lasat-o este a altui proprietar dar eu nu am niciun act de vanzare-cumparare nici din partea lui nici din partea proprietarului.
Buna ziua. Copilul meu a dat cele doua competente(lb. romana si digitale).La lb. engleza a cerut voie la toaleta.Pe hol a spus insotitorului ca vrea sa dea un mesaj acasa(avand probleme familiale). Acesta nu a spus nimic ci a facut un gest din umeri. Cop[ilul s-a dus in sala de bagaje si a scos telefonul din geaca ce se afla in spatele salii. Atunci l-a vazut un profesor ,i-a spus ca nu are voie si sa se duca in clasa. Nu a mai fost la toaleta si s-a dus in clasa unde a continuat proba. Dupa terminarea acesteia directorul i-a spus ca este eliminat deoarece a fost tentativa de frauda, nemaiprimindu-l a doua zi sa continuie examenul. In metodologie scrie ca nu ai voie cu telefonul si alte materiale in sala de examen.El a cerut voie insotitorului ,nu a avut telefonul in sala de examen si a fost trimis in sala unde a continuat examenul. De ce din atatia supraveghetori nu l-a impiedicat nimeni si de ce insotitorul care a recunoscut ca i-a cerut voie nu a stat in spatele lui pentru a nu intra la bagaje?Este legal cum s-a procedat?Ce as putea sa fac?Am facut plangere la liceu si la inspectoratul scolar unde am spus exact ceea ce v-am mentionat si dv..Multumesc.
Răspuns la discuția echivalare studii invatator
Vechimea in invatamant.Cei 5 ani cuprinsi in 1993-1998 sunt considerati ca vechime in invatamant ?
Răspuns la discuția echivalare studii invatator
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati intr-o problema misterioasa.In anul 1989 am absolvit facultatea TCM Brasov ,subingineri si modulul de psihopedagogie.In anul 1993 casatorindu-ma in jud Dambovita am dat testare pe liste separate(pt. cei cu studii sup)la invatatori.Am obtinut un post de suplinire si la acea vreme ni s-a spus ca suntem considerati calificati avand modulul dar nu ne putem titulariza pana nu urmam cursuri de specialitate.Intre timp am absolvit Colegiul de institutori, Facultatea de teologie si litere .Sunt titulara din 1998 de cand am terminat colegiul. In perioada 1993-1998 .Acum am vechime de 24 ani. Avand in vedere legislatia de atunci este recunoscuta vechimea ca si calificata din 1993 pana in 1998 cand am terminat colegiul?Multumesc