avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate Caramitru

Activitate Caramitru

"Deoarece am fost sesizati asupra faptului ca ati executat lucrari de constructii in apartamentul , stituat la etajul, al blocului din ... va solicitam sa va prezentati la sediul Politiei locale, Directia Control, serviciul Disciplina in constructii pentru verificare privind legalitatea lucrarilor sesizate cu urmatoarele documente , pe care urmeaza sa le aveti asupra Dvs in original si copie si ulterior sa permiteti accesul in apartament in vederea verificarilor:
1)Certificat de urbanism
2)Autorizatie de construire
3)Proiect executie
4)Act identitate
5)Titulul de detinere a imobilului
6)Cartea funciara intabulata a imobilului.

Mentionez ca renovez un apartament intr-un bloc unde peretii dabaralelor, peretele dintre hol si bucatarie si peretele dintre sufragerie si dormitor toti din BCA erau fisurati si in urma incercarii de consolidare, acestia au cedat.

Din acest considerent, meseriasul a produpus demolarea zidurilor si inlocuirea acestora cu structura din rigips, apucandu-se de treaba fara aprobarea mea.

Cei din bloc au facut sesizare (catre politia locala) si acum trebuie sa vina cei de la politia comunitara in control.

Citind legile [ link extern ] .

Intrebarea mea este legata de cum sa procedez.

Intentia mea este de a reface peretii din rigips si nu BCA cum erau acestia initiali , in acelasi loc ca si compartimentare.

Are vreo relevanta, daca peretii refacuti sunt din BCA sau rigips?
Daca i-as reface tot din BCA, as avea vre-un atuu?

Daca refac peretii in locul lor initial, pot scapa de amenda?

Exista vreo modalitate de a scapa de amenda?
Ce ma sfatuiti?

Va multumesc,
"Deoarece am fost sesizati asupra faptului ca ati executat lucrari de constructii in apartamentul , stituat la etajul, al blocului din ... va solicitam sa va prezentati la sediul Politiei locale, Directia Control, serviciul Disciplina in constructii pentru verificare privind legalitatea lucrarilor sesizate cu urmatoarele documente , pe care urmeaza sa le aveti asupra Dvs in original si copie si ulterior sa permiteti accesul in apartament in vederea verificarilor:
1)Certificat de urbanism
2)Autorizatie de construire
3)Proiect executie
4)Act identitate
5)Titulul de detinere a imobilului
6)Cartea funciara intabulata a imobilului.

Mentionez ca renovez un apartament intr-un bloc unde peretii dabaralelor, peretele dintre hol si bucatarie si peretele dintre sufragerie si dormitor toti din BCA erau fisurati si in urma incercarii de consolidare, acestia au cedat.

Din acest considerent, meseriasul a produpus demolarea zidurilor si inlocuirea acestora cu structura din rigips, apucandu-se de treaba fara aprobarea mea.

Cei din bloc au facut sesizare (catre politia locala) si acum trebuie sa vina cei de la politia comunitara in control.

Citind legile [ link extern ] .

Intrebarea mea este legata de cum sa procedez.

Intentia mea este de a reface peretii din rigips si nu BCA cum erau acestia initiali , in acelasi loc ca si compartimentare.

Are vreo relevanta, daca peretii refacuti sunt din BCA sau rigips?
Daca i-as reface tot din BCA, as avea vre-un atuu?

Daca refac peretii in locul lor initial, pot scapa de amenda?
Exista vreo alta modalitate de a scapa de amenda?
Ce ma sfatuiti?

Va multumesc,
Pot sa fac si plangere penala la politie? Pentru agresiune verbala si instigare la violenta?
In data de 16 decembrie am fost pe calea floreasca în jurul orei 13. Unde am comandat un produs fast food. În timpul preparării angajatul nu a respectat specificariile mele, moment în care am cerut returnarea banilor. Angajatul respectiv avea o atitudine agresiva și necorespunzătoare fata de mine. Casiera a întrebat ce nu am primit și ia cerut angajatului sa se conformeze ca sa nu îmi returneze banii. După ce am primit produsul am plecat la masa sa mănânc, deranjat de incident am început sa înjur indirect. Angajatul m-a auzit și m-a agresat verbal încercând sa sară la bătaie fiind ținut la început de celelalte angajate. Nu am răspuns la agresiune pt ca ar fi degenerat într bătaie pe toată regula. Doresc sa fac plângere penala împotriva angajatului și reclamatie OPC. Ce îmi recomandați sa fac. Mulțumesc.