Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Invitatie din partea politiei locale - Renovare ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Invitatie din partea politiei locale - Renovare apartament bloc

"Deoarece am fost sesizati asupra faptului ca ati executat lucrari de constructii in apartamentul , stituat la etajul, al blocului din ... va solicitam sa va prezentati la sediul Politiei locale, Directia Control, serviciul Disciplina in constructii pentru verificare privind legalitatea lucrarilor sesizate cu urmatoarele documente , pe care urmeaza sa le aveti asupra Dvs in original si copie si ulterior sa permiteti accesul in apartament in vederea verificarilor:
1)Certificat de urbanism
2)Autorizatie de construire
3)Proiect executie
4)Act identitate
5)Titulul de detinere a imobilului
6)Cartea funciara intabulata a imobilului.

Mentionez ca renovez un apartament intr-un bloc unde peretii dabaralelor, peretele dintre hol si bucatarie si peretele dintre sufragerie si dormitor toti din BCA erau fisurati si in urma incercarii de consolidare, acestia au cedat.

Din acest considerent, meseriasul a produpus demolarea zidurilor si inlocuirea acestora cu structura din rigips, apucandu-se de treaba fara aprobarea mea.

Cei din bloc au facut sesizare (catre politia locala) si acum trebuie sa vina cei de la politia comunitara in control.

Citind legile [ link extern ] .

Intrebarea mea este legata de cum sa procedez.

Intentia mea este de a reface peretii din rigips si nu BCA cum erau acestia initiali , in acelasi loc ca si compartimentare.

Are vreo relevanta, daca peretii refacuti sunt din BCA sau rigips?
Daca i-as reface tot din BCA, as avea vre-un atuu?

Daca refac peretii in locul lor initial, pot scapa de amenda?
Exista vreo alta modalitate de a scapa de amenda?
Ce ma sfatuiti?

Va multumesc,
Caramitru, utilizator
Buna ziua!
Din ce inteleg acesti pereti erau peretii de compartimentare, nu de rezistenta.
Pentru consolidare, reparare a lor aveati nevoie de autorizatie de constructie.
Ce nu inteleg eu este cum au reusit acesti peretii sa ajunga in starea asta si cum au reusit acesti mesteri sa i darame pe toti?!?
Mergeti la dumnealor si discutati cu ei dar nu cred ca o sa scapati de amenda.
Meseriasul a fost angajat cu contract de munca sau de prestari sarvicii?
Amenda pentru munca la negru este de 20000 de lei pentru angajator si 1500 lei pentru angajat si sigur vor intreba si de asta.
Ionut.ion, utilizator