avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian.Adrian

Activitate Lucian.Adrian

Multumesc pentru detalii. Am cateva nelamuriri:
Ce reprezinta AGA de la pasul 1?
Ce se intampla daca decizia a fost formulata gresit initial si ulterior a fost formulata corect doar verbal?
Ce se intampla daca nu am semnat nici-un fel de instiintare?

Multumesc
1) Care sunt etapele obligatorii de urmat pentru un angajator care vrea sa desfaca contractul de munca in baza art 65 si art 194?
2) unde sunt trecute aceste etape (pasi)
3) ce se poate face daca nu sunt indeplinite aceste conditii?
Firma pentru care lucrez este o companie multinationala mica, un startup in domeniul IT.
Din ce stiu eu nu exista semnat un contract colectiv de munca. Eu unul nu am semnat asa ceva si nu stiu sa fi semnat sau vazut cineva CCM.
Exista CCM si pentru situatia mea?
Buna ziua,
Am fost instiintat verbal si in scris de catre firma la care lucres ca m-i se desface contractul de munca.
Am citit documentul si am vazut ca este in baza art 81 alin 1 din codul muncii. Acest articol face referire la actul de demisie si nu la concediere....
Verbal am fost informat ca nu are legatura cu persoana mea, cu performantele mele sau cu aptitudinile profesionale ci doar ca au decis sa imi desfaca contractul de munca.

Pentru ca aceasta informare s-a produs pe final de program ,nu am avut timp sa ma documentez.
Nu am semnat nimic!

Urmatoarea zi i-am informat ca nu semnez pentru ca motivul invocat si articolul la care fac referire nu sunt valide...
Le-am comunicat ca o sa plec in monentul in care o sa-mi gasesc un alt loc de munca.

Dupa cateva zile sunt invitat din nou in birou unde m-i se comunica ca decizia ramane valida si ca contractul de munca va inceta la data comunicata anterior. De data aceasta m-i se comunica verbal ca sunt concediat conform art 65 si art 194.(pozitia se desfiinteaza).

Ce pot face in aceasta situatie?
Sunt ingrijorat ca nu imi voi gasi alt loc de munca in timp util .
Nu mi-a fost oferita alta pozitie in cadrul firmei si nici compensatii, ba chiar mi-au cominicat ca m-i se vor acorda ca si compensatii zilele de concediu neefectuate si 4 ore de munca pe perioada preavizului...

1)As vrea sa stiu ce pot face?
2)Daca ar trebui sa imi faca o noua instiintare in scris cu data curenta care sa contina articolul 65 si 194?
3)Cum pot verifica ca intradevar desfiinteaza pozitia ?
4)Am dreptul sa cer compensatii?
Multumesc antiipat!
Cum se platesc concediile medicale pentru cei ce realizeaza venituri mai mari ca venitul mediu pe economie?
Am inteles ca a intrat in vigoare o ordonanta de urgenta care limiteaza valoarea la valoarea câștigului salarial mediu brut în 2017.
Ce se intampla in situatia in care salariul meu brut si cotizatia depasesc cu mult aceste valori? Voi primi un concediul medical renumerat cu mult sub nivelul la care a fost impozitat??
Răspuns la discuția Concediu lauzie si postnatal ?
Revin cu cateva detalii pentru a fi sigur de raspuns..
Sotia a fost in concediu de ingrijire copil pana in luna Octombrie. In luna Octombrie s-a intors la serviciu pentru 2 saptamani, dupa care a intrat in concediu de risc maternal la indicatia doctorilor.
In situatia descrisa mai sus teoretic indeplinim conditiile, sau ma insel?
Daca da care este limita maxima de zile de concediu lauzie/postnatal pe care il poate obtine?

Multumesc anticipat

Lucian
Buna ziua,
Avem o situatie delicata. Sotia se afla in saptamana 25 de sarcina cand am aflat ca bebe are malformatii cardiace grave incompatibile cu viata, ulterior am aflat ca avea si sindrom Di George si alte complicatii. S-a facut cezariana ...
Intrebarea este, in cazul de fata sotia mai beneficiaza de concediul de lauzie si sau postnatal?
Mentionez ca nu luase nici o zi de prenatal pana la evenimentul nefericit.

Multumesc anticipat