avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt etapele obligatorii de urmat pentru un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt etapele obligatorii de urmat pentru un angajator care vrea sa desfaca contractul de munca in baza art 65 si art 194?

1) Care sunt etapele obligatorii de urmat pentru un angajator care vrea sa desfaca contractul de munca in baza art 65 si art 194?
2) unde sunt trecute aceste etape (pasi)
3) ce se poate face daca nu sunt indeplinite aceste conditii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 3 Mai 2018
1. Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime si a adeverintei pentru somaj

2. Practica majoritara a angajatorilor este in acest sens.

3. Codul Muncii
Art. 78
Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

Decizia de concediere poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Multumesc pentru detalii. Am cateva nelamuriri:
Ce reprezinta AGA de la pasul 1?
Ce se intampla daca decizia a fost formulata gresit initial si ulterior a fost formulata corect doar verbal?
Ce se intampla daca nu am semnat nici-un fel de instiintare?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
AGA -adunarea generala a asociatilor/ actionarilor sau in cazul SRL-urilor cu unic asociat trebuie o decizie acestuia.

Decizia se emite in scris si nu verbal.

Probabil ca instanta va anula concedierea dvs daca nu vi s-a comunicat instiintarea de preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurare post lilianan lilianan Buna ziua, as vrea sa restructurez un post si as vrea sa ma ajutati , daca se poate, cu etapele concedierii individuale, eventual formulare Multumesc (vezi toată discuția)
Desfiintare de post smeagull smeagull Buna ziua, Va rog sa imi spuneti si mie care sunt pasii ce trebuie urmati de angajator pentru concedierea prin desfiintare de post, si care este, in mare, ... (vezi toată discuția)
Concedierea angajatului în caz de dizolvare voluntara alexandra ciocioiu alexandra ciocioiu Bună ziua. Sunt directorul general al unui SRL cu mai mulți asociați, care doresc să închidă firma. Precizez de asemenea că sunt insarcinata și am ... (vezi toată discuția)