avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1651 soluții astăzi
Forum Activitate Ella2

Activitate Ella2

Răspuns la discuția Mostenire
Defuncta nu a fost căsătorită niciodată iar în testament sa specificat ca îmi lasa toate imobilele,terenuri si tot cea ce are dumneaei în posesie
Răspuns la discuția Mostenire
Nepot după frați pt ca defunctul nu a avut copii
Răspuns la discuția Mostenire
Pai l-am depus ,dar acum am înțeles că vrea si un nepot să deschidă succesiunea? Se poate?
Discuție Mostenire
Dacă am testament si am deschis succesiunea (persoana decedata,neavând copii)nepoții decedate pot interveni cumva la succesiune?
Răspuns la discuția Arendă
In contract de specifică a se da suma de 300 lei care nu au fost dați. Este motiv a se înceta contractul?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Locatiunile nu se pot incheia pe o perioada mai mare de 30 de ani, iar daca partile au specificat un termen mai mare, acesta se reduce de drept la 30 de ani. Cat despre incetarea contractului, va trebui analizat continutul contractului de arenda, iar in functie de acesta vor putea fi stabilite cauzele/motivele ce ar putea conduce la incetarea raporturilor contractuale

Discuție Arendă
Dacă un părinte da în arendă o bucata de pământ pe o perioadă de 49 de ani,după decesul acestuia arendă mai e valabilă? Dacă doresc sa stric arenda, o pot face sau trebuie sa astept sa treacă perioada din contract?
Răspuns la discuția Subvenții
Da .Am fost la doi notari si au spus același lucru. Persoana respectiva a decedat in luna Decembrie, abia atunci se pot semna actele, la un an de la deces
Răspuns la discuția Subvenții
Asta stiu,doar că notarul a spus ca durează 1 an ...asta înseamnă că în anul respectiv nu pot lua subvenții pe pământul respectiv ?
Discuție Subvenții
Poți depune dosar pt subvenții dacă ai testament?
A mai ieșit un titlu pe o alta suprafață pe care sunt trecuti toți fratii , doar ca nu se știe la cine este deoarece au murit toți si nu am originalul, am copie, se mai poate dezbate succesiunea pe celălalt teren la care am originalul?