avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate paulalex

Activitate paulalex

Buna ziua! Trebuie sa fac 30 de zile de munca in folosul comunitatii si 600 de lei cheltuieli judiciare. Am fost ieri la judecatorie pentru confirmare renuntarii unei urmariri penale in vederea consumului de droguri de risc, pe portal am vazut ca mi s-a admis(acceptat) renuntarea la urmarirea penala.
Ce anume trebuie sa fac acum?
*Cei de la DIICOT mi-au spus ca cei 600 de lei trebuie sa i pun intr-un cont in 20 de zile, daca nu o sa imi vina la impozit la domiciliu, asta am inteles, stiu unde trebuie sa platesc.
**Pentru munca in folosul comunitatii, trebuie sa merg la primarie si sa ma programez sau trebuie sa primesc prima data ceva hartii prin posta si apoi pot sa merg sa ma programez la munca in folosul comunitatii?
Multumesc frumos pentru atentie si pentru eventualele raspunsuri!
Răspuns la discuția Renuntare la urmarirea penala
Am mers astazi la tribunal, insa mi-au spus ca nu a sosit plicul sau ceva de genu la tribunal si sa revin in data 15.05.2018, la 08.30...ma gandesc ca atunci ma voi intalni si cu judecatorul, iar daca va confirma renuntarea la urmarirea penala, o sa mai primesc ceva foi si apoi trebuie sa merg sa imi programez munca in folosul comunitatii si sa achit cheltuielile judiciare.
****La cheltuielile judiciare scrie ca o parte din cheltuieli sunt pentru analizele facute pe probe(cele 2 tigari rulate ce contineau canabis); undeva am citit dar nu stiu sigur ca mai demult, suspectul/inculpatul trebuie sa suporte aceste cheltuieli, dar dupa modificarea codului penal/prorcedura penala(nu stiu exact), cheltuielile pentru analize sunt suportate de stat. Atunci, mai sunt nevoit sa plateasca a cea parte din cheltuielile judiciare?
Buna ziua! Am facut o 'boacana' in vara lui 2017 cand am fost prins cu 2 tigari rulate ce contineau canabis. Dupa muuult timp am fost instiintat de dosarul penal, dupa care la inceputul lunii mai am primit o citatie de la DIICOT ca sa prezint la o data pe care nu o intelegeam(12, 14, 15 sau 17 mai), asa ca am mers de buna voie si nesilit de nimeni la sediul DIICOT in data de 7 mai, sa intreb de data. Domnii de acolo mi-au spus sa intru, mi-au dat niste foi in care scrie ca se dispune renuntarea la urmarirea penala, etc..si ca trebuie sa achit x de lei cheluieli judecatoresti(sau judiciare, ceva de genul) in 20 de zile si sa fac 30 de zile(60 de ore) de munca in folosul comunitatii. Din cate am inteles, mai trebuie sa primesc ceva instiintare de la judecatorie(tribunal), ca sa fie si judecatorul de acord cu renuntarea la urmarirea penala.
Seara in data 7 mai, am vazut ca am primit o instiintare si citez 'va insiintam ca la data de 3.05.2018, ora 14.20 am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente cu dosarul nr.xxxx/xxx/xxxx, aflat pe rolul instantei TRIBUNALULUI X, Sectia Penala cu sediul in y...y, Romania. Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa 3 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru inmanarea actelor de procedura la sediul instantei TRIBUNALULUI X, Sectia Penala, camera x, in zilele lucratoare, intre orele 9-12. De asemenea, mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 7 zile, actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.' Aici intervine nelamurirea mea:
1. Cei x lei, trebuie sa i achitat in 20 de zile, indiferent ca imi vine instiintarea sau nu de la tribunal?
2. Cele 60 de ore in folosul comunitatii, trebuie facute dupa ce am fost la tribunal?
3. La tribunal, am nevoie de avocat sau mi o sa mi se dea unul din oficiu, daca procurorul a spus sa se renunte la urmarirea penala?
4. Am nevoie de alte acte la tribunal, pe langa dosarul pe care l-am primit de la procuror?
5. In data de 3 mai am primit instiintarea de la tribunal sau atunci trebuia sa merg? Sau pot sa merg intre orele 9-12, oricand dupa 3 zile dar nu mai de 7 zile, adica intre 6 mai-10 mai?
Multumesc frumos ! :)
Răspuns la discuția Consum canabis festival muzica
Ok, multumesc :) ! imi puteti raspunde va rog si ce pedeapsa pot primi cel mai posibil?
Buna ziua! Am fost prins la untold in aceasta vara la intrare cu 2 tigari rulate. In octombrie am fost sunat de cei de la crima organizata sa ma prezint la sediul lor. In data de 17 octombrie am fost acolo, mi s-a spus ca mi s-a facut dosar penal pentru ca cele 2 tigari contineau canabis amestecat cu tutun. Dupa 2-3 zile am fost sunat sa ma prezint peste 2 saptamani la consiliere..am fost, am acceptat sa fiu consultat, doar din cauza ca am incercat sa fumez de 2 ori si le-am spus ca nu mai am de gand sa incerc pentru ca pana acuma cand am vrut sa incerc o data si nu pot sa spun ca a avut un efect asupra mea si a 2-a oara am fost prins. De atunci nu am mai fost contactat. Imi spune-ti va rog daca s-a renuntat la urmarirea penala sau este in desfasurare? Daca este in desfasurare, am facut ceva atat de grav incat sa primesc o pedeapsa care sa imi ramana in cazier? I-am spus acelui domn de la crima organizata detaliat cum si cand am incercat acest drog si i-am sesizat si alte persoane ce consuma acest drog. Pe langa acestea, sunt un student de anul 2 ce invata si este pasionat de specializarea pe care este, in plus sunt student reprezentant in senatul universitatii.