Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum canabis festival muzica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum canabis festival muzica

Buna ziua! Am fost prins la untold in aceasta vara la intrare cu 2 tigari rulate. In octombrie am fost sunat de cei de la crima organizata sa ma prezint la sediul lor. In data de 17 octombrie am fost acolo, mi s-a spus ca mi s-a facut dosar penal pentru ca cele 2 tigari contineau canabis amestecat cu tutun. Dupa 2-3 zile am fost sunat sa ma prezint peste 2 saptamani la consiliere..am fost, am acceptat sa fiu consultat, doar din cauza ca am incercat sa fumez de 2 ori si le-am spus ca nu mai am de gand sa incerc pentru ca pana acuma cand am vrut sa incerc o data si nu pot sa spun ca a avut un efect asupra mea si a 2-a oara am fost prins. De atunci nu am mai fost contactat. Imi spune-ti va rog daca s-a renuntat la urmarirea penala sau este in desfasurare? Daca este in desfasurare, am facut ceva atat de grav incat sa primesc o pedeapsa care sa imi ramana in cazier? I-am spus acelui domn de la crima organizata detaliat cum si cand am incercat acest drog si i-am sesizat si alte persoane ce consuma acest drog. Pe langa acestea, sunt un student de anul 2 ce invata si este pasionat de specializarea pe care este, in plus sunt student reprezentant in senatul universitatii.
paulalex, utilizator
Daca se dispunea renuntarea la urmarire penala ati fi primit ordonanta si ati fi fost citat la instanta.
Aveti dreptul sa solicitati informatii despre stadiul urmaririi penale.
Ok, multumesc :) ! imi puteti raspunde va rog si ce pedeapsa pot primi cel mai posibil?
Daca veti fi trimis in judecata si gasit vinovat, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
ART. 4 Legea 143/2000
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Încercați să vă apărați ca sa nu fiti trimis în judecată si sa aveti cazier.
Fiind student va poate încurcă foarte mult situatia profesională.