avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prins dând unui amic 0.7 g de marijuana, și ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prins dând unui amic 0.7 g de marijuana, și am fost încadrat ca traficant și consumator. Ce se poate întâmpla de acum înainte?

Buna ziua,am fost prins in fapt dând unui amic 0,7g de marijuana.Ne-au dus la secție și duși pe rând la declarație.
Amicul meu a spus ca de la mine,iar eu am zis la randu meu de la cine
Am fost catalogat ca traficant și consumator.
De aici ce se întâmpla ?
Închisoare?
Cazier?
Cam cât poate fii amenda ?
Și cam in cât timp poate veni citat acasă ?
Eu sunt la facultate și e prima abatere
Ultima modificare: Marți, 4 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 2 Legea 143/2000
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
.....................................
ART. 4
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii in concurs a infractiunilor prev. si ped. de art. 2 alin. 1 si art. 4 alin. 1 din Legea 143/2000.
Substantele gasite asupra dvs au fost sigilate si trimise la expertiza. Dupa ce se primeste rezultatul si se confirma ca substanta respectiva este drog, organul de up dispune ca up să se efectueze în continuare si fata de dvs, moment de la care dobanditi calitatea de suspect.
Veti fi citat de DIICOT pentru a va aduce la cunostinta acuzatiile si pentru a da declaratii daca doriti.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Daca spuneti ca nu sunteti recidivist, sunt posibile solutii care nu presupun o pedeapsa in regim de detentie: renuntarea la aplicarea pedepsei, amanarea aplicarii pedepsei, suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere.
In cazul infractiunii prev. la art. 4 este posibila si o solutie de condamnare la amenda penala.
Asigurati-va apararea.
Ultima modificare: Duminică, 2 Iunie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ok va mulțumesc pentru răspuns.
Încercați sa scăpați de condamnare
Se poate....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate ... Tlotto Tlotto Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate de aproximativ 0.3 canabis de catre politie, am fost la sectie , mi-au facut proces ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de detinerea si consumul de canabis ContSters266778 ContSters266778 Buna ziua, Ce masuri se pot lua in cazul acuzatiei de detinere si consum de droguri (canabis) ? Care sunt cele mai lejere si care sunt cele mai aspre ... (vezi toată discuția)