Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Substante ilegale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Substante ilegale

Acum cateva zile am venit din Anglia cu cateva grame de "iarba" fara sa imi dau seama ca e ceva ilegal si am fost prins de politia din oras la mine....le.am spus exact cum am adus si ca am dat 4 grame si altcuiva...ei nu au vrut sa ini spuna ce patesc insa sunt stresat pe aceasta problema...care ar fi consecintele? Nu am antecedente de niciun fel,nu cred ca sunt un pericol public
În urma cu vreo 10 ani o persoana ă primit 15 ani închisoare pentru asa ceva.

Trebuia să mergeți cu avocat la audiere.
Încercați să mergeți cu avocat dată viitoare.
Nu va bazați pe faptul că nu ați fost arestat...
Buna ziua! Din nefericire pentru Dvs. se va deschide un dosar penal. atat pentru detinere ilegala de substante, cat si pentru ca ati oferit sau ati pus in vanzare astfel de substante. In situatia in care fapta este recunoscuta de Dvs. in intregime, limitele de pedeaspa se reduc cu 1/3 (in cazul inchisorii), respectiv 1/4 (in cazul amenzii). In situatia in care se va constata in mod definitiv ca sunteti vinovat de cumpararea/detinerea/oferierea/vanzarea de droguri de risc, Daca aveti si alte nelamuriri, puteti sa mi le adresati. O zi frumoasa!
Am dreptul la un avocat in momentul in care sunt chemat la procuratura?
Sigur, aveti dreptul la aparare si sa apelati la serviciile unui avocat care sa va insoteasca la audiere.
Multumesc frumos!