avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Sebastian1990

Activitate Sebastian1990

Multumesc pentru informatii!

Dar exista posibilitatea sa nu fiu citat la o astfel de sedinta?

Sau poate ca inca nu am primit citatia dar urmeaza sa o primesc. Cu cat timp inainte se trimite?
Mentionez ca data sedintei este 10.12.2018 iar decizia a fost pe 26.11.2018.
Nu trebuia sa primesc o citatie ca sa ma prezint la sedinta?
Am dat din intamplare o cautare dupa dosar si am vazut ca este sedinta peste cateva zile (decizia fiind luata pe 24.11.2018). Daca nu cautam detalii pe net despre dosar, cum aflam de aceasta sedinta?
Va rog sa ma ajutati cu o informatie: anul trecut mi s-a intocmit un dosar penal. Zilele acestea am cautat dupa nr dosarului si am gasit urmatoarele detalii:

Obiectul dosarului: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)

Mai jos este trecuta o sedinta de judecata, peste cateva zile. Problema e ca eu o sa fiu plecat din tara si nu pot sa ajung la aceasta sedinta. Cum poate influenta neprezentarea mea la sedinta, decizia judecatorului?

Mentionez ca fapta nu este foarte grava (infractiune si ca pedeapsa: amenda penala sau inchisoare 3 luni - 1 an) si am cazierul curat (nu am mai avut probleme cu legea pana in momentul de fata).

Dupa parerea dvs care o sa fie decizia judecatorului?

Mentionez ca astazi am gasit in cutia postala o informare prin care mi se cere sa ajung la Parchet sa ridic plicul cu actele pentru procedura penala (in max 7 zile) - aici este aceeasi problema: nu pot sa ajung fiindca plec din tara maine, pentru mai mult de 7 zile.

Care este parerea dvs cu privire la problema mea?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie: de curand am observat ca ma regasesc pe o lista de la Directia Taxe si Impozite - un "Anunt colectiv pentru comunicaea prin publicitate", care anunta ca "In temeiul art. 47, alin (5) lit b) si ale alin. (6) si (7) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, comunicam ca au fost emise acte administrative fiscale/acte de executare pentru urmatorii contribuabili persoane fizice".

Imi poate spune cineva la ce se refera si ce trebuie sa fac?
De ce apar pe aceste liste si ce inseamna?

Multumesc anticipat!
Atunci cand o infractiune are ca pedeapsa amenda sau inchisoare (de la 3 luni la un an) cum se alege intre cele doua?
In ce caz se pedepseste cu inchisoarea si in ce caz cu amenda?

Multumesc!
Răspuns la discuția Pedeapsa vanzare ilegal petarde
Tinand cont ca am dat declaratia in Decembrie 2017, dupa cat timp ar trebui sa primesc detalii despre proces/dosar sau despre ce se intampla mai departe?

Multumesc!
Răspuns la discuția Pedeapsa vanzare ilegal petarde
Multumesc pentru informatii!
Cand ar trebui sa iau legatura cu un avocat? Banuiesc ca trebuie sa primesc o decizie/citatie prin posta prima data, nu?

Multumesc!
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu informatii despre problema mea si rezolvarea acesteia.
La sfarsitul anului trecut, din dorinta de a face niste bani, am achizitionat produse (petarde) pentru a le comercializa. Ca sa-mi fac "de lucru" am pus produsele pe un site de socializare si am fost prins de politie.
Petardele (minipocnitori clasa 1 si petarde de avertizare P1) au fost confiscate si am dat o declaratie.
Intrebarea mea este: la ce sa ma astept in continuare? Ce pedeapsa as putea primi?
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu legea, nu am cazier, am familie, am un servici decent, unde nu vreau sa am probleme.
Cum ar trebui sa procedez in continuare?