avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate TMonelina

Activitate TMonelina

Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Va multumesc tare mult!
Buna seara! Sunt in urmatoarele situatii:
Din 28.08.2017 lucrez la o firma unde urmează să imi încetez activitatea prin demisie la data de 15
04.2018 urmând ca începând de la acea dată sa fiu angajată la o alta firma, neavând intrerupere. intrebarea mea este daca pot beneficia de pre si post natal de la firma noua. Data nasterii copilului va fi 01.08.2018 si tin sa precizez ca in Ccc va ieși soțul meu iar eu imi voi continua activitatea . Iar ceea de a doua intrebarea ar fi daca soțul meu având în vedere că va beneficia de Ccc mai beneficiază si de zilele libere de la stat 5+15 pt cursul de puericultura?

Mulțumesc anticipat!
Discuție Ccc tata
Buna seara! As avea câteva nelămurire daca ma puteti ajuta.
1 Dacă tata iese in Ccc poate sa isi mențină funcția de administrator intr-o firma si sa lucreze fara a fi remunerat?
2. Dacă tata iese in Ccc mai are dreptul si la cele 5 zile libere de la stat +cele care se acordă daca faci cursul de puericultura?
3 cand trebuie sa iasa in Ccc, după perioada mea de pre si postnatal sau la data nasterii copilului?
4 cand trebuie anunțat angajatorul, exista un termen anume?
Va Mulțumesc!
Răspuns la discuția Demisie in timpul sarcinii
Buna! Ai aflat ceva? Sunt exact in aceași situatie!
Discuție Ccc tata
Buna seara! Intrebarea mea este daca poate intra soțul meu in paternitate de la locul de munca actual , iar la firma noastra sa isi pastreze doar funcția de administrator , nu si cea de asociat , unde urmând să muncească ca taximetrist , fara a fi remumerat, iar eu sa încaseze dividentele?
Multumesc!
Buna seara! Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizație de creșterea copilului de 85%?
Urmează să nasc în 25.07.2018 si am fost angajată la prima firma in perioada 15.09.2016- 24.08.2017, având o pauza de 5 zile, iar la actualul loc de munca, activitatea începând din data de 29.08.2017 . Intrebarea mea este daca pot beneficia de cei 85% daca am avut acea întrerupere de 5 zile?
Mulțumesc!