avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2030 soluții astăzi
Forum Activitate Carolina17

Activitate Carolina17

Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa ii schimb numele , sa nu mai poarte numele tatalui.
Răspuns la discuția Deplasarile
Copilul are 1 an si 11 luni, locuim aproape de tatal lui, vrea sa il duca zilnic la el acasa sau vrea sa vina zilnic la noi acasa. Sunt obligata sa il las sa il vada zilnic? Avem drepturi egale pana la urma.
Răspuns la discuția Deplasarile
El imi impune zilnic, pentru ca nu am o hotarare judecătorească care sa zica altfel.
Discuție Deplasarile
Pana la o hotarare judecătorească sunt obligata sa il primesc in casa zilnic pe tatal copilului, sau sunt obligata sa ii dau copilul zilnic ca sa il duca acasa la el?
Discuție Dosar
Trebuie sa depun un dosar pentru stimulentul de insertie si am nevoie de copia dp buletinul tatalui copilului. Eu am una acasa, iar el refuza sa imi dea de buna-voie. As vrea sa stiu daca e ok sa o folosesc pe cea pe care o am sau este ilegal. Menționez ca mi-a fost data in trecut de catre el, nu am facut eu copia.
Discuție Nume
Copilul meu poarta numele tatalui, noi nu suntem casatoriti. Se poate schimba numele copilului, sa il poarte pe al meu?
Răspuns la discuția Mostenire
Bunicul n-are nici o legatura. Nu au locuit împreună. Pur si simplu am întrebat care e diferenta intre costuri, daca il transcriu cat e inca in viata sau dupa moartea ei. Am zis ca eu sunt singura moștenitoare, asta era suficient.

raluk0207 a scris:

A fost cumparat inainte de casatorie? Sau dupa decesul bunicului?
Daca oferiti informatii cu picatura o sa vorbim discutii pana maine.

Răspuns la discuția Mostenire
Nu

raluk0207 a scris:

Apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei cu bunicul?


Răspuns la discuția Mostenire
Are contractul de vânzare-cumpărare pe ap.

raluk0207 a scris:

Deci sa reformulam: Bunica a avut un singur fiu, dar nu mai e in viata.
Este altceva.
Ce acte are bunica?

Răspuns la discuția Mostenire
Tatal meu ( copilul bunicii mele) este decedat, la fel ca si sotul ei. Am spus ca nu mai are alte rude. Imobilul este cumparat de ea si doar ea este proprietar.

raluk0207 a scris:

Daca bunica nu are copii, cum sunteti dvs nepoata ei?:)
Bunicul traieste? Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu bunicul?
Ce acte de proprietate are bunica?