avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate ionica52

Activitate ionica52

Discuție Pensie de urmas
Buna seara!
Ma numesc Mihai Tasica.Locuiesc in Ploiesti,judetul Prahova.Sunt casatorita de peste 30 de ani(de putina vreme vaduva) si am patru copii majori.Nu am lucrat niciodata pentru ca am avut grija de copii.Singurul sustinator al familiei era sotul meu care a decedat acum trei saptamani,de cancer.Se numea Mihai Vasile ,avea 59 de ani si 44 de ani in campul muncii.A fost potcovar la Hipodromul Ploiesti.In anul 2014 s-a imbolnavit(era angajat al Hipodromului).A facut un pre-infarct.Asa am aflat ca este bolnav.Situatia lui s-a inrautatit si in anul2015 a renuntat pentru ca nu mai putea sa stea mult in picioare.Se ducea doar cand aveau nevoie de el.De atunci l-am ingrijit pana cand a murit.In urma decesului am aflat ca avea cancer si era in metastaza.In cei trei ani de stat acasa, fara a avea un venit concret,a depus dosarul de pensie ,tinand cont de vechimea pe care o avea si grupa la care era incadrat(grupa II-se judeca pentru grupa I),dar dosarul i-a fost respins.Acum am ramas doar cu acea pensie de urmas pe sase luni,cu toate ca ar fi trebuit sa mi-o dea pe toata perioada cat traiesc.
Consider ca sunt nedreptatita ,mai ales ca el s-a imbolnavit in timpul cat a fost angajat la hipodrom,a lucrat peste 40 de ani la ei si potrivit art.83 din Legea pensiilor ,,pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor ,daca sustinatorul decedat indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii,,Cu speranta ca ma veti ajuta pentru a obtine drepturile care mi se cuvin,va multumesc! Cu stima,Tasica Mihai
Buna seara,domnule avocat! Ma numesc Dontu Ionica si locuiesc in Ploiesti.Am fost căsătorită dar am divorțat în anul 2015.Foștii socrii ne-au facut mie si fostului soț un contract de vanzare cumpărare cu clauze in anul 2008.Tot in anul 2015 inainte de a divorța fostul socru a decedat.Dupa moartea fostului socru i-am facut testament pe partea pe care mi se cuvenea in urma decesului ,fiicei noastre.Acum vor sa anuleze acest act.La instanța de fond am câștigat(fostul soț a recunoscut că are grijă de bătrână si deci obligația nu poate fi impartita).Dar acum au facut apel.Afecteaza in vreun fel testamentul pe care i l-am facut fetei?Pentru ca as vrea sa renunț.Recunosc ca nu am mai avut grijă de bătrână pentru că nu m-au primit in curte.Tot timpul am fost amenințată cu poliția.Mi-au facut plângeri penale la poliție fără un temei legal.Nu am luat nimic din curte,din locuinta după 20 de ani de căsnicie si munca.Deci afectează în vreun fel partea dată fetei prin acel testament daca eu renunț?
Vă multumesc!Cu stima,Ionica DontuA
Pot sa-mi retrag declaratia data ca martor, intr-un proces penal?
Sentinta judecatoreasca afost pusa in executare pentru ca am luat o parte din bani.Pentru a primi restul de bani din taxa ce ar trebui sa fac? Multumesc!
Daca am luat o parte din aceasta taxa,cum procedez continuare?Mai depun cererea?