avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate Simonadobrin

Activitate Simonadobrin

Răspuns la discuția Divorț de comun acord
Am explicat gresit.Pe actele de divort din Spania, am numele dinaintea căsătoriei nu al sotului, dar buletinul e pe numele sotului :(

Simonadobrin a scris:

Aici e problema.in sentință nu se specifică schimbarea numelui.

Traian Fanea a scris:

In sentinta este specificat ce nume vei relua dupa divort? In materie de divort instantele din Spania nu specifica in sentinte ce nume va avea sotia dupa divort.

In Romania aceasta precizare e esentiala pentru preschimbarea actelor si revenirea la numele anterior casatoriei.

In consecinta, daca sentinta de divort emisa in Spania nu prevede acest aspect referitor la revenirea la numele purtat de sotie anterior casatoriei, nu se va putea reveni la numele anterior., chiar daca s-ar recunosaste sentinta in Romania. Si in consecinta ati ramas pe numele sotului daca in sentinta nu specifica contrariul.




Răspuns la discuția Divorț de comun acord
Aici e problema.in sentință nu se specifică schimbarea numelui.

Traian Fanea a scris:

In sentinta este specificat ce nume vei relua dupa divort? In materie de divort instantele din Spania nu specifica in sentinte ce nume va avea sotia dupa divort.

In Romania aceasta precizare e esentiala pentru preschimbarea actelor si revenirea la numele anterior casatoriei.

In consecinta, daca sentinta de divort emisa in Spania nu prevede acest aspect referitor la revenirea la numele purtat de sotie anterior casatoriei, nu se va putea reveni la numele anterior., chiar daca s-ar recunosaste sentinta in Romania. Si in consecinta ati ramas pe numele sotului daca in sentinta nu specifica contrariul.


Răspuns la discuția Divorț de comun acord
In România, sentinta nu e recunoscuta pt ca nu are apostila de la Haga. Din această cauză nu pot schimba buletinul

jenna a scris:

Din punct de vedere legal dvs. deja sunteti divortati. Cum sa divortati din nou?

Sotul meu e arestat pt conducere fara permis. In octombrie face fractia de 2/3.va putea cere eliberarea condiționată?poate primi amânare?are 10 luni de munca neremunerata.va multumesc.
Răspuns la discuția Căsătorie în penitenciar
Mulțumesc.Chiar aveam nevoie de un sfat amănunțit.Se pare că e destul de complicat.m-am căsătorit la Sinaia,dar domiciliul meu e incluso Timișoara,chiar e nevoie să merg până acolo?
Răspuns la discuția Căsătorie în penitenciar
Mulțumesc.Chiar aveam nevoie de un sfat amănunțit.Se pare că e destul de complicat.m-am căsătorit la Sinaia,dar domiciliul meu e incluso Timișoara,chiar e nevoie să merg până acolo?
Răspuns la discuția Căsătorie în penitenciar
Ok.multumesc
Am divorțat în Spania dar încă nu am schimbat buletinul.pot depune actele pt cununie viitorul soț (care e in penitenciar) cu sentința definitivă de divorț pentru a nu mai schimba de două ori buletinul? mulțumesc
Răspuns la discuția Recurs compensatoriu
Cum putem vb in privat?


Andreea.du a scris:



Simonadobrin a scris:

Se calculează începând din 2012

Simonadobrin a scris:

Buna Andrea.deducerea e dintr-o condamnare anterioara

Andreea.du a scris:

Simona sotul tau a primit deducerea din pedeapsa actuala sau dintr o alta pedeapsa?





Instanta a decis asta?
Care a fost obiectul cererii?

Răspuns la discuția Recurs compensatoriu
Se calculează începând din 2012

Simonadobrin a scris:

Buna Andrea.deducerea e dintr-o condamnare anterioara

Andreea.du a scris:

Simona sotul tau a primit deducerea din pedeapsa actuala sau dintr o alta pedeapsa?