avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț de comun acord

Am divorțat în Spania dar sunt atâtea greseli pe sentința că am pierdut un an degeaba.a fost cu acordul nostru.certificatul de căsătorie a rămas la tribunalul din valencia.eu as putea sa reîncep divorțaul aici in tara.cred că ar fi mai simplu.am o copié de pe certificatul de căsătorie și sentința din Spania unde am semnat că suntem de acord
Am vreo posibilitate sa divorțez in tara in condițiile de mai sus? mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Simonadobrin , utilizator 18:44, 25 Iunie 2018
Din punct de vedere legal dvs. deja sunteti divortati. Cum sa divortati din nou?
In România, sentinta nu e recunoscuta pt ca nu are apostila de la Haga. Din această cauză nu pot schimba buletinul

jenna a scris:

Din punct de vedere legal dvs. deja sunteti divortati. Cum sa divortati din nou?

In sentinta este specificat ce nume vei relua dupa divort? In materie de divort instantele din Spania nu specifica in sentinte ce nume va avea sotia dupa divort.

In Romania aceasta precizare e esentiala pentru preschimbarea actelor si revenirea la numele anterior casatoriei.

In consecinta, daca sentinta de divort emisa in Spania nu prevede acest aspect referitor la revenirea la numele purtat de sotie anterior casatoriei, nu se va putea reveni la numele anterior., chiar daca s-ar recunosaste sentinta in Romania. Si in consecinta ati ramas pe numele sotului daca in sentinta nu specifica contrariul.
Ultima modificare: Luni, 25 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Aici e problema.in sentință nu se specifică schimbarea numelui.

Traian Fanea a scris:

In sentinta este specificat ce nume vei relua dupa divort? In materie de divort instantele din Spania nu specifica in sentinte ce nume va avea sotia dupa divort.

In Romania aceasta precizare e esentiala pentru preschimbarea actelor si revenirea la numele anterior casatoriei.

In consecinta, daca sentinta de divort emisa in Spania nu prevede acest aspect referitor la revenirea la numele purtat de sotie anterior casatoriei, nu se va putea reveni la numele anterior., chiar daca s-ar recunosaste sentinta in Romania. Si in consecinta ati ramas pe numele sotului daca in sentinta nu specifica contrariul.


Am explicat gresit.Pe actele de divort din Spania, am numele dinaintea căsătoriei nu al sotului, dar buletinul e pe numele sotului :(

Simonadobrin a scris:

Aici e problema.in sentință nu se specifică schimbarea numelui.

Traian Fanea a scris:

In sentinta este specificat ce nume vei relua dupa divort? In materie de divort instantele din Spania nu specifica in sentinte ce nume va avea sotia dupa divort.

In Romania aceasta precizare e esentiala pentru preschimbarea actelor si revenirea la numele anterior casatoriei.

In consecinta, daca sentinta de divort emisa in Spania nu prevede acest aspect referitor la revenirea la numele purtat de sotie anterior casatoriei, nu se va putea reveni la numele anterior., chiar daca s-ar recunosaste sentinta in Romania. Si in consecinta ati ramas pe numele sotului daca in sentinta nu specifica contrariul.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea la numele purtat anterior casatoriei dupa divort in spania eagle_free eagle_free Buna ziua Un cuplu de cetateni romani au divortat in spania unde s-a pronuntat si sentinta de divort, insa prin sentinta nu s-a dispus si revenirea fostei ... (vezi toată discuția)
Casatorie in gibraltar nadia_fede nadia_fede buna eu locuies in Spania de 6 ani si vreau sa ma casatoresc cu ..viitorul meu sot care este spaniol ,ce fel de acte avem nevoie sa ne casatorim si daca se ... (vezi toată discuția)
Schimb nume dupa divort si unul din soti decedat nadejdailea nadejdailea Buna ziua, casatorita in romania si dupa 16 ani ne-am divortat in Spania, el a decedat dupa 2 luni de la divort. Nu am specificat schimbarea numelui si pactul ... (vezi toată discuția)