avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate cmicml

Activitate cmicml

Răspuns la discuția Mai mult teren ca vecina
Gardul, limita de hotar dintre noi, este in acel loc de mai bine de 30 ani. Cum pot dovedi asta in cazul in care vecinii nu vor sa fie martori ? Vecinii nu vor sa aive de-a face cu ea deoarece este o fire extrem de recalcitranta . Faptul ca in cadastrul meu este trecuta suprafata reala ma poate ajuta ?Multumesc !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Poate dovedi ca acel metru a fost al ei vreodata?
Daca au trecut mai mult de 30 de ani .... sa fie sanatoasa.
Oricum, daca se adreseaza instantei angajati-va avocat.

Buna seara ! In urma cu ft multi ani, pe vremea cand eram copil, bunica mea i-a platit vecinei suma x lei pt 1 metru din latimea curtii. Noi avem mai mult ca ea cu 1 m . La vremea aceea nu au incheiat niciun act din care sa reiasa ca am despagubit-o, s-a mers pe incredere, vecina fiindu-mi si matușa. Au fost de față cativa martori. Anii au trecut iar acum vecina nu mai recunoaste ca a luat banii respectivi si vrea metrul inapoi. Noi intre timp am facut cadastru, intabulare, toate actele cu metrul acela inclus. La primul cadastru (in anul in care i-am dat banii) cadastristul a intrebat-o pe vecina daca s-a inteles cu noi, ea afirmand. Va rog mult sa imi spuneti daca in cazul in care ma va da in judecata, va avea castig de cauza ? Problema este ca fix pe metrul acela am in pamant bagate toate utilitatile : apa, canal, gaze, curent. Am facut 2 cadastre pe curte , ambele incluzand metrul respectiv. Va multumesc anticipat pt toate raspunsurile!
Va multumesc pentru raspunsuri insa am o nelamurire : mama cum va putea fii mostenitoare daca a fost decazuta din drepturile parintesti si le-a donat fiilor partea ei de mostenire de pe urma sotului defunct?
In cazul in care nu recunoaste copilul, sotia ar fi mostenitoare chiar daca nu a contribuit cu absolut nimic ? Mama este decazuta din drepturile parintesti. Multumesc frumos !
Buna ziua ! Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat : In curtea in care locuim sunt 2 case, proprietari fiind sotul si fratele acestuia in parte egala. Actele sunt cu titlu de mostenire de pe urma tatalui defunct si donatie din partea mamei supravietuitoare. Nu este facut nici un partaj , cu alte cuvinte la casa sotului 50%are si fratele dreptul iar la casa fratelui 50% are dreptul sotul meu. In urma cu 3 luni fratele a cunoscut si a adus acasa o individa care este insarcinata in 13 sapt, clar nu este copilul lui insa acesta nefiind in toate facultatile mintale nu realizeaza acest aspect. Daca el recunoaste copilul acesta intra in drepturi legale ca si fiu? In cazul in care fratele decedeaza si fiului i se face test ADN din care rezulta ca nu este fiul lui va mai fi mostenitor? Daca facem dezmembrarea terenului/bunurilor , sotul meu va avea drept de mostenire la cota lui ? Imi cer scuze daca nu am folosit termenii cei mai corecti, sper ca m-am facut inteleasa. Multumesc !
Buna ziua ! In curtea in care locuim sunt proprietari cu drepturi egale sotul si fratele lui. In urma unor neintelegeri dorim sa facem dezmembrarea a.i. sa ramana fiecare proprietar pe partea lui. Problema este ca fratele nu este in toate facultatile mintale , este ft usor manipulabil,etc. Ce am putea face astfel incat sa nu isi poata vinde proprietatea fara acordul sotului meu ? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Escrocherie
Da, ne-am constituit parte civila . Intrebare : daca executa pedeapsa cu inchisoarea scapa de obligatia returnarii prejudiciului ? Va multumesc !
Discuție Escrocherie
Buna ziua ! Impreuna cu alte persoane am fost victima unei escrocherii care mi-a adus un prejudiciu de peste 8000 lei. Am depus plangere la politie in luna iulie 2017 iar pana in ziua de azi nu am fost inca chemata la audieri. Exista vreo sansa sa imi recuperez prejudiciul in cazul in care inculpatul nu are bunuri ? Multumesc