Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... persoana inapta mintal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

persoana inapta mintal

Buna ziua ! In curtea in care locuim sunt proprietari cu drepturi egale sotul si fratele lui. In urma unor neintelegeri dorim sa facem dezmembrarea a.i. sa ramana fiecare proprietar pe partea lui. Problema este ca fratele nu este in toate facultatile mintale , este ft usor manipulabil,etc. Ce am putea face astfel incat sa nu isi poata vinde proprietatea fara acordul sotului meu ? Va multumesc anticipat !
Ca e usor manipulabil înseamnă că e naiv. Iar naivitatea, în sens medical nu e o boala psihică. Suferă de vreo afectiune de natura a-i afecta discernămantul?
Oricum cât timp nu au făcut partajul și sunt in continuare proprietari in indiviziune, nu pot vinde intregul imobil unul fără celălalt.
Cel mult poate înstrăina singur cota lui de 1/2, urmând ca un eventual cumpărător să rămână coproprietar alături de soțul dvs.