Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu, soțul și fetița locuim la soacra de 17 ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu, soțul și fetița locuim la soacra de 17 ani deja. In 2021 ...

Eu, soțul și fetița locuim la soacra de 17 ani deja. In 2021 am platit avans pentru apartament nou, mai mare.
Soacra vinde acum apartamentul și va locui cu noi. Vrea sa ne dea cat încasează din vânzare sa achitam la apartamentul nou. Este un impediment?
Soțul mai are doi frați, fiecare la casa lui.
E obligatoriu sa fie soacra coproprietara?
Nu trebuie sa fie coproprietara. Dupa decesul ei, se poate sa pretindă fratii o suma de bani daca probează ca v-a donat toată suma.
( scuze, cand am citit titlul si apoi prima parte de text, m-am bucurat si am gandut: bietii, in sfarsit scapa de soacra :) , dar nu era cazul. Probabil ca relațiile sunt bune de ati decis sa o mutati cu dvs)
gi-jane2, moderator
Suntem în relații bune, da.
Ne-a ajutat foarte mult când era în putere, a crescut singura pe cei trei copii.
Acum are 66 ani, de vreo 10 ani tot cu probleme. De 5 ani de când s-a pensionat a tot avut probleme și din multe vizite pe la neurolog și psihiatri are diagnostic de demență stadiu ușor și Alzheimer.
Este o femeie educată, cu mii e cărți în casă, citite de ea. Are niste mișcări din degete care atrag atenția, este emotivă.
Am fost cu actele la un notar și de emoții a zis că vinde casa copiilor. Apoi a zis că are doi copii in loc de trei.
Notarul a zis că dacă are probleme psihice va trebui sa mergem la IML pentru expertiza, că poate nu are discernământ
saracuta..
mergeti la alt notar si mai bine ar fi sa va faca procura pt vanzare ca sa nu o mai plimbati pe la institutii pt certificat, la administratia de proprietari, la vanzare etc.
gi-jane2, moderator