avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate MoraruLM

Activitate MoraruLM

Răspuns la discuția Stagiu cotizare grupa I
De ce?
Buna ziua,
3 ani de grupa I nu aduc si ei un stagiu aferent de 1 an si 6 luni (6 luni/an) care sa se adauge la stagiul efectiv lucrat?
Răspuns la discuția Stagiu complet de cotizare
Cei 3 ani de grupa I nu aduc si ei un stagiu aferent de 1 an si 6 luni (6 luni/an) care sa se adauge la stagiul efectiv lucrat?
Răspuns la discuția Stagiu complet de cotizare
Nelamurirea mea e urmatoarea: pot sa ies la pensie la 60 ani si 2 luni cu 34 ani si 8 luni de cotizare sau trebuie sa astept pina fac 35 ani de cotizare?
Răspuns la discuția Stagiu complet de cotizare
34 de ani si opt luni de munca lucrati efectiv, mentionati in cartea de munca, in care s-au platit contributiile la stat. Din ce ar trebui sa se compuna?
Buna ziua,
Pot beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru 3 ani lucrati 100% in grupa I si 10 lucrati 100% in grupa a II-a daca acum am 60 ani si 2 luni si un stagiu de cotizare de 34 ani si 8 luni?
Buna ziua! Daca in cartea de munca este mentionat ca in perioada 01.04.1991 - 01.04.2001 am lucrat in grupa II art. 4, 5, a12 anexa II la H.G. nr 559/1990 si Ordinul 969/1990 in procent de 100% mai este nevoie sa solicit adeverinta de la fostul angajator (ITEC SA Brazi care s-a desfiintat in 2008) pentru grupa a II-a de munca in perioada mentionata?
Sunt nascut in 04.04.1960 si am aproape 35 de ani de munca din care 3 ani in grupa I si 10 ani in grupa a II-a in procent de 100%. Cind pot iesi la pensie pentru limita de virsta in actualele conditii legislative?
Răspuns la discuția Impartire mostenire
Multumesc!
Buna ziua,
Cum se imparte masa succesorala intre fiul (din prima casatorie), sotia decedatului (a doua casatorie) si sora decedatului?