Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare grupa I

Buna ziua,
3 ani de grupa I nu aduc si ei un stagiu aferent de 1 an si 6 luni (6 luni/an) care sa se adauge la stagiul efectiv lucrat?
Nu.
De ce?
Legea 3/1977

Articolul 16
Persoanele care au lucrat cel puţin 5 ani în grupele I şi II de muncă au dreptul sa li ia în calculul vechimii în munca, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe: un an şi şase luni pentru grupa I sau un an şi trei luni pentru grupa II. În aceste cazuri nu se reduce limita virstei de pensionare.

Legea 263/2010
Articolul 16
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
a) vechimea în muncă recunoscută pentru stabilirea pensiilor până la data de 1 aprilie 2001;