Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

S-a revenit la acordarea sporului de grupa 1-6 ,luni/an respectiv gr 2,3 luni/an/
Daca da ,imi puteti spune se acorda pe o perioada de timp de aici incolo sau e definitiv?
multumesc
Nu a fost nicio modificare in aceasta privinta,pentru a se reveni.
S-a acordat si se acorda o perioada suplimentara(spor de grupa,stagiu aferent)de 6 luni la 1 an de grupa I-a si 3 luni la 1 an de grupa a II-a.

Legea 3/1977:

Art. 14.-

(1) Persoanelor care au lucrat efectiv cel puţin 20 ani în locuri care, potrivit legii, se încadrează în grupa I de muncă, sau cel puţin 25 ani în grupa II de muncă, la stabilirea pensiei li se ia în calcul, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe cîte:

a) un an şi şase luni pentru grupa I de muncă;

b) un an şi trei luni pentru grupa II de muncă.

Art. 16.-

Persoanele care au lucrat cel puţin 5 ani în grupele I şi II de muncă au dreptul să li se ia în calculul vechimii în muncă, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe: un an şi şase luni pentru grupa I sau un an şi trei luni pentru grupa II. În aceste cazuri nu se reduce limita vîrstei de pensionare.

Legea 263/2010

Art. 16
Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:
a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;
sunt confuz...scuze.
asadar...am 51 ani,lucrez din 1980 octombrie,19 ani gr 1,3 ani gr2,10 ani fara grupa1,6 ani armata.
cand pot iesi la pensie?si in ce conditii?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 60 de ani.