avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate simion daniel ion

Activitate simion daniel ion

Răspuns la discuția hotie
Am dedus ca mi se fura vechimea deoarece eu semnez un pontaj saptaminal ce contine nr de zile si nr de ore lucrate acestea fiind5 zile si 45de ore. Deci 9 ore pe zi. In casa de pensii figurez cu 14 zile lucrate pe fiecare luna. In ultima vreme adica 2 luni figurez ca lucrez la firma de interim12 zile si prestari servicii alte 2 zile.
Mentionez ca nu mi-am dat acordul sa fiu angajat pe alta firma decit cea de interim. Cind am intrebat firma de ce 14 zile mi-au raspuns ca legislatia franceza prevede 7 ore la zi dar eu pot dovedi ca lucrez 9h.
Firma Franceza este dispusa sa imi dea toate pontajele cu nr de ore efectuate.
Discuție hotie
Lucrez in Franta,cu contract in Romaniasi desi lucrez 9(noua) ore in fiecare zi figurez la sfirsitul lunii cu doar 14 zile lucrate. Mai nou figurez ca lucrez in doua firme.
Cum imi pot recupera zilele furate pentru vechime? cui sa ma adresez?
termenul de introducere a plingerii prealabile.
art 296
plingerea prealabila trebuie sa fie introdusa in termen de 3 luni din ziua in care persoana vatamata a aflat despre savirsirea faptei.

intrebarea este : daca fapta s-a produs in data de 26 04 2017 si plingerea a fost depusa in data de 25 07 2017 , este valabila? in termen?
Răspuns la discuția pensii
Grupa 1
Discuție pensii
am 51 de ani varsta, am 35 de ani stagiu de cotizare ,dintre care 8 reprezinta ani de grupa castigati in instanta si se scad din limita de virsta de 65.
inyrebarea este daca ma pot pensiona anticipat daca am cei 35 de ani ceruti de lege
daca nu am primit contractul de la Acterim pentru perioada lucrata cui ma adresez si ce e de facut
??? am trimis periodic mail dar nimic
.
mentionez ca am plecat printr-un Acterim cu angajare CDD inFranta.
e vorba de sase saptamini dar sint lucrate si reprezinta vechime pt mine