avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate popescu ana

Activitate popescu ana

Care sunt consecintele legale, daca refuzi sa dai CNP-ul la recensamant? Esti obligat de lege sa-l dai, avand in vedere ca CNP-ul este ceva personal?
Ce acte sunt necesare in situatia in care doi copii renunta la partea lor de mostenire, revenita dupa decesul tatalui, in favoarea mamei? Mentionez ca un copil este in SUA, in urma obtinerii unui Green Card, dar inca nu are cetatenie americana.
Multumesc pentru un eventual raspuns.
Multumesc pentru raspunsuri.
Art. 277 din Codul muncii se refera la plata salariilor. In cazul meu este vorba de plata unor cheltuieli de judecata, facute cu ocazia unui proces prin care institutia la care lucrez a fost obligata sa-mi plateasca niste diferente de salariu. Diferentele salariale mi-au fost date, dar banii reprezentand cheltuielile de judecata nu, pe motiv ca...inca nu sunt bani pentru asa ceva. Mentionez ca este vorba de o institutie bugetara.
Multumesc pentru raspunsul anterior si poate ma puteti lamuri mai pe larg, legat de situatia prezentata.
In situatia in care, printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, institutia la care lucrez este obligata sa-mi restituie o suma de bani, in cat timp, de la data emiterii hotararii definitive, institutia trebuie sa faca acest lucru? Daca puteti spune-ti-mi si legea in care gasesc acest raspuns. Multumesc.