Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Ce acte sunt necesare in situatia in care doi copii renunta la partea lor de mostenire, revenita dupa decesul tatalui, in favoarea mamei? Mentionez ca un copil este in SUA, in urma obtinerii unui Green Card, dar inca nu are cetatenie americana.
Multumesc pentru un eventual raspuns.
Este necesara o declaratie autentica de renuntare la mostenire.
La dezbaterea succesiunii acestia pot veni si declara
personal ca renunta la mostenire.
Copilul din SUA sa va trimita o imputernicire cu privire la situatia mentionata iar dv. sa mergeti, cu aceasta, impreuna cu mama dv., la notar, sa incheiati succesiunea,in caz ca nu mai sunt si alti pretendentila masa succesorala.
Si, poate va mai ganditi si ce implica renuntarea. Adica, ati fi, oare, de acord ca mama sa vanda apoi totul unui strain?