Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate recensamant 2011: voi fi amendat daca refuz sa divulg ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

recensamant 2011: voi fi amendat daca refuz sa divulg cnp?

Care sunt consecintele legale, daca refuzi sa dai CNP-ul la recensamant? Esti obligat de lege sa-l dai, avand in vedere ca CNP-ul este ceva personal?
Bine ati venit in club! Cititi aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

:duh:
nu patesti nimic, cnp a fost introdus in formularul de recensamant pentru a le usura lor munca la introducerea datelor in evidenta informatizata si a grabi atingerea rezultatului final.

Persoanele care refuză să-şi declare codul numeric personal (CNP) la recensământ pot fi înregistrate şi fără acesta şi nu riscă absolut nicio sancţiune, a afirmat purtătorul de cuvânt al Institului Naţional de Statistică (INS), Vladimir Alexandrescu.

"Nimeni nu este obligat să-şi spună codul numeric personal la recensământ dacă dintr-un motiv sau altul nu doreşte să o facă. Oricine poate şi va fi recenzat chiar şi abbsenţa acestui CNP, iar cei care refuză să-l divulge recenzorului nu riscă absolut nicio sancţiune", a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, Vladimir Alexandrescu."
Interventie moderator

Avand in vedere ca aceeasi tema se discuta si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
acest topic va fi inchis.
Multumesc pentru intelegere.