avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate JOHNVASILE

Activitate JOHNVASILE

CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA PENSIILOR?
In decizia de pensionare din 2018, punctele obtinute la calculul pensiei au fost din: asimilarea perioadei de armata, asimilarea perioadei de facultate, de la grupele de munca in conditii speciale, din plata pensiei suplimentare, din conditiile normale de munca si din coeficientul de corectie de 15%. La recalcularea pensiei din septembrie 2024, care din aceste puncte se iau in considerare?
Sediul social Fundatie Culturala.
O fundatie Culturala are un sediu social (cu care figureaza la Ministerul de Finante) in care nu mai locuieste presedintele ei. Daca pana la schimbarea sediului social aceasta fundatie vrea sa elibereze o adeverinta, poate sa o elibereze cu aceasta adresa? E valabila legal?
Nu se afla in dosarul depus in 1992
Adeverinta lucru in acord global..
Daca acest document nu a facut parte din dosarul initial cand persoana respectiva a iesit la pensie, ce trebuie facut pentru recalcularea pensiei astfel incat sa se tina cont si de acest document?
Multumesc domnului CARP pentru raspuns. Voiam sa mai stiu si cum se face recalcularea pentru o pensie in a carei decizie nu e trecut un punctaj ci numau o valoare in lei?
Ce lege a pensiilor era valabila in octombrie 1992? Cum se va face recalcularea unei astfel de pensii care in decizie nu are trecut un punctaj al pensionarului ci numai o valoare in lei?
Se poate cere chirie la DEER pentru stalpii de curent electric care sunt pe propritate privata?

Le-am solicitat celor de la DEER (Distributie Energie Electrica Romania) eliberarea unei autorizatii de racordare de la un stalp care este pe proprieatate mea si ei mi-au zis ca trebuie sa mut eu gardul pentru a scoate stalpul pe domeniul public. Si atunci m-am gandit sa le cer chirie deoarece mai am vreo doi stalpi ai lor pe proprieatea mea. Si cu banii din chirie sa imi recuperez si eu cheltuielile cu mutatul gardului.
TIMP PENTRU DEPUNEREA DECIZIEI DE PENSIONARE LA ANGAJATOR

Ma intereseaza care este perioada de timp maxima care poate sa treaca pana depun la angajator decizia de pensionare la limita de varsta. Mentionez ca data deciziei este 08.02.2023 iar ea a fost primita de la posta pe 16.02.2023
CONTESTAREA UNUI ATR (aviz tehnic de racordare)

Ma intereseaza care este intervalul de timp in care pot contesta un ATR (emis de DEER) deoarece solutia lor tehnica de racordare prevede ca eu sa mut gardul propritatii pentru a scoate stalpul pe domeniul public.
Mentionez ca stalpul se afla pe terenul meu.
Ce solutie amiabila pot sa le propun?
Sumele primite ca insotitor pentru o persoana cu dizabilitati sunt de ajutor la punctajul de pensie?