avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Maria Ionescu

Activitate Ana Maria Ionescu

Răspuns la discuția executare silita
am inteles, multumesc.
deocamdata nu mi s-a facut executare silita, dar vreau sa stiu ce mi se poate intampla
in fiecare luna salariatii bancii ma suna ca sa confirm efectuarea platii, dar ma gandesc ca nu ma vor pasui la nesfarsit
creditul este luat pentru investii care au ramas in casa in care am locuit, lucruri dovedite la partaj
partajul este in curs,
Buna ziua. Sunt divortata, in proces de partaj. Avem un credit luat cu mine titular iar fostul sot coplatitor.
Eu nu reusesc sa platesc integral ratele, dar am o intelegere cu banca de unde am luat banii sa dau lunar o anumita suma. Oricum, dupa calculele mele, pana la finalizarea creditului, eu voi reusi sa il achit, acum am fost prinsa cu cheltuielile pentru partaj.
Mi se poate pune poprire pe salariu?
Răspuns la discuția expertiza
Proprietatea pe care trebuie sa o impartim valoareaza cam 300.000Euro. Si dumnealor mai au si alte proprietati. Acum sunt pensionari, iar pensiile sunt mici.
Credeti ca instanta poate sa dispuna o asa solutie? Inseamna ca eu doar fac cheltuieli, fara sa recuperez nimic?! Pentru ca sunt amenintata ca nici partea de casa care mi se cuvine de drept nu o voi recupera, ca vor tergiversa procesul .
Răspuns la discuția expertiza
POPA GHEORGHE a scris:

Daca veti castiga procesul, veti solicita instantei sa aprobe recuperarea cheltuielilor de la partea care a pierdut procesul si daca se va aproba, va puteti recupera cheltuielile.

multumesc pentru raspuns.
daca partea care a pierdut procesul are venituri foarte mici, iar cheltuielile (taxa de timbru achitatat, onorariul avocatului, onorariul expertului, costul suplimentar al expertizei-probabil ca va fi si asa ceva, taxa de timbru achitata suplimentar, ca urmare a expertizarii cladirii) sunt uriase, cum imi voi putea recupera aceste cheltuieli? Si in ce maniera?
Răspuns la discuția expertiza
am inteles, multumesc.
Taxa a fost platita conform valorii de impozitare.
Acum s-a dispus expertizarea cladirii si sunt convinsa ca valoarea acesteia va creste substantial.
De aceea am intrebat daca se va actualiza si taxa aferenta.
De la parati va fi foarte greu de recuperat orice, atat partea de cladire care mi se cuvine, cat si taxele si onorariile achitate de mine.
Discuție expertiza
Buna ziua. Intr-un proces de iesire din indiviziune s-a propus efectuarea expertizei in constructii pentru lotizare. Unul din obiective este stabilirea valorii cladirii, pentru ca loturile din punct de vedere al suprafetelor vor avea valori diferite.
Daca aceasta va avea valoare mai mare decat valoarea de la primarie, va trebui platita taxa de timbru si pentru diferenta? Si pe aceasta cine o plateste? Tot reclamantul?Multumesc.
Răspuns la discuția proces
va multumesc.
Povestea e lunga, incurcata si e greu de povestit pe un forum... cred ca nestiinta si nelinistea m-au deterrminat sa scriu.
Răspuns la discuția proces
la dosar nu exista inscrisuri, in afara autorizatiei de construire a casei, din 1991. Vor expertizarea casei, ca sa se demonstreze ca imbunatatirile de fapt au distrus casa, adica anvelopare, schimbare acoperis, tamplarie etc.
Noi ne-am casatorit in anul 2000 si casatoria a durat 15 ani.
la sfarsitul lunii este primul termen si vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Suma ceruta de dumnealor este superioara celei cerute de mine.
Discuție proces
Buna ziua.
In cadrul procesului de partaj cu fostul sot, pentru investitiile efectuate in casa parintilor lui, unul din capetele de cerere este un drept de creanta asupra investitiilor. La proba cu martori au venit rude de ale lor care au jurat ca tot ce e facut acolo, e facut de fostii mei socrii. Dumnealor in perioada casniciei mele nu au avut sursa de venit (salarii sau pensii)
Separat, acestia m-au dat in judecata si imi cer bani pe lucrurile care au fost inlocuite in casa (calorifere vechi, gresie si faianta, un gard...), recunoscand de fapt ca investitiile au fost efectuate de noi, fostii soti.
De asemenea, imi cer o suma mare de bani drept de nefolosinta al casei, pe motiv ca eu nu le-am dat voie sa isi foloseasca locuinta.

Pot sa duc la un proces intampinarile si interogatoriile de la al doilea? Au vreo valoare?
Multumesc.
Răspuns la discuția partaj
am inteles, multumesc.
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: daca parte din afirmatiile martorilor vor fi demontate cu documente in favoarea mea, celelalte afirmatii ale lor vor fi considerate adevarate?
Eu nu am adus martori, pentru ca persoanele propuse au fost amenintate de adversari si s-au retras.
Sunt in joc sume foarte mari de bani si spete multe,