avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate ceptura

Activitate ceptura

Buna ziua. Locuiesc in Canada, am pasaport Canadian, nascuta in Ro, si recent am pierdut actul de nastere si casatorie. Plec luna viitoare in Ro si as vrea sa stiu, va rog, cum as putea obtine un duplicat dupa aceste acte, unde sa ma adresez. Am copii dupa actele originale. Va multumesc.
Ce inseamna mostenitori rezervatari, cine sunt acestia si cine stabileate aceasta "lista" de mostenitori rezervatari?
M-am afdresat primariei sa -mi dea in scris daca au eliberat vreodata un titlu de proprietate (pamant arabil si casa la tara) si au spus ca pot sa-mi dea (sa intocmeasca )un act de constatare, pe baza unor acte,;mi-au cerut si aceasta lista de mostenitori. De aceea am pus intrebarile de mai sus.. Va multumesc
Tata a murit anul trecut;trebue sa fac succesiunea. Am adunat sa zicem toate actele , mai putin titlul de proprietate asupra unor parcele de pamant aflate la tara (pe una din aceste parcele listate, se afla si casa "parinteasca" , de altfel declarata monument istoric ). Am cautat titlul de proprietate peste tot, si am gasit numai o adeverinta eliberata de organele locale administrative undeva , imediat dupa revolutie. E foarte ciudat pentru ca tata a fost foarte ordonat si am gasit totul mai putin titlul de proprietate pentru pamant si casa. intrebarea e , de fapt doua: a) Se poate face succesiunea in ipoteza lipsei titlului de proprietate?
b) Ar exista, posiblitatea legala de a obtine un titlu de proprietate in baza adeverintei existente (personal ma indoiesc) ?
Va multumeasc