Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă ,,moștenitori rezervatari'' și cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă ,,moștenitori rezervatari'' și cine sunt aceștia?

Ce inseamna mostenitori rezervatari, cine sunt acestia si cine stabileate aceasta "lista" de mostenitori rezervatari?
M-am afdresat primariei sa -mi dea in scris daca au eliberat vreodata un titlu de proprietate (pamant arabil si casa la tara) si au spus ca pot sa-mi dea (sa intocmeasca )un act de constatare, pe baza unor acte,;mi-au cerut si aceasta lista de mostenitori. De aceea am pus intrebarile de mai sus.. Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara
De stabilit ii stabileste Codul civil in art. 1087
Moştenitorii rezervatari
Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.
Pai:
- copiii sau urmasii copiilor
- parintii sau bunicii
- sotul supravietuitor.
Astia sunt mostenitori rezervatari.
Dle. av, nu prea înțeleg ce caută bunicii în explicația dvs. Mai ales după ce ați citat din codul civil care nu-i pomenește.

Art. 1.087. - Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.

Art. 975. - (1) Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit.

Art. 976. - (1) Ascendenţii privilegiaţi sunt tatăl şi mama defunctului.

Doar tată și mama defunctului sunt ascendenți privilegiați, nu și bunicii. Aceștia din urmă sunt ascendenți ordinari ai defunctului.
romascanu, moderator
" Lista "cu moştenirorii rezervatari este stabilită de către Noul Cod Civil. Legea 287/2009 privind Codul civil, republicata 2011
Moştenitor rezervatar,este moştenitorul căruia legea îi recunoaşte un drept asupra unei cote determinate din moştenire (rezerva succesorală), împotriva voinţei defunctului care ar fi vrut să-l dezmoştenească. Sunt moştenitori rezervatari: descendenţii defunctului, ascendenţii privilegiaţi (părinţii defunctului) şi soţul supravieţuitor.