avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate bebeaalin

Activitate bebeaalin

Se poate schimba pensia alimentara daca ambii parinti sunt de acord ? pentru ca instanta a hotarat sa-mi ia 1/4 din salariul net iar eu asa raman c-am falit lunar avand si niste rate ? Intreb daca pot hotari impreuna cu fosta o suma fixa ?
Actele pt. divort au fost depuse in instanta in sept 2017 si sentinta definitiva am primit-o in nov. Eu trebuie sa platesc 1/4 pensia minorului . Acum este a doua data cand mi se trage pt pensie din salar dar de ce este mai mult de 1/4 , in loc de 450 ron platesc 550 ? Mi se trage din urma ca nu inteleg ? Se ia din momentul depunerii actelor sau din momentul pronuntarii definitive ?
Dupa ce facem partajul (ea vrea sa iese din credit) eu pot ramane cu creditul in continuare daca intre timp am primit o mostenire cu uzufruct viager ?
Ii bine ce spuneti referitor la partaj doar ca am inteles ca costa vreo 6 mii lei de care nu dispunem momentan nici eu nici ea .
Asa cum reiese din titlu ce pot face ? Am decizia prin care scrie clar , ca trebuie sa revina la numele anterior casatoriei. Avem apartament cu Prima Casa in care suntem ambii pe contract si nu am facut partajul. Ea spune ca,pt. schimbarea buletinului ii trebuie semnatura mea din cauza ca suntem pe contract amandoi. Eu nu vreau sa imi pierd ore din viata mea la cozile de la buletine pt ea.( ea a bagat divort ) Ce pot face sa evit coada ?