avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate stofarius

Activitate stofarius

Răspuns la discuția pfa - dupa data de 1 Iulie
Eu am CM cu o firma. In paralel, am si un contract ca PFA cu o alta firma. Pe acest al doilea contract lucrez de acasa, utilizez mijloacele mele (PC, sediu, abonament internet etc)

Daca statul ma pune sa platesc acelasi impozit pe PFA ca si angajat, mai bine renunt. As ajunge sa muncesc tot pentru .... stat, mai bine imi iau timpul respectiv pentru mine.

Acum, alt scenariu, daca as avea pe langa CM, contract pe PFA cu alte 2 firme sa zicem, as fi dependent la final de 3 firme? De cea cu care am CM, si de cele 2 unde am colaborararile?

Sunt vremuri grele, avem credite, prin urmare muncim sa le platim, ca nu vad alta cale. Dar statul vine si iti da in cap, si te baga mai rau in xxhat si la final esti si o cifra in randul celor care nu-si platesc creditele :)
Răspuns la discuția pfa - dupa data de 1 Iulie
Eu prestez servicii (ca PFA) de consultanta (domeniul IT). Atunci cand am un contract, il inchei de regula pe cateva luni, atat dureaza un proiect. Folosesc masina mea (dar o am pe nume personal, nu pe PFA), laptopul meu (cumparat tot pe nume personal si nu PFA), lucrez de acasa (sediul social) , nu inteleg de ce pot fi incadrat la activitate dependenta.

Legea este o aberatie din punctul meu de vedere, mai ales prin punctul f "orice alte elemente..." care lasa loc de interpretari si abuzuri.
Eu am PFA cu norma fixa de 2 luni. Stiam ca in aceasta forma, nimeni nu te intreaba de sanatate, faci ce vrei cu banii tai. Ce avantaj as avea sa fac contract de comodat pe masina?
Pana la urma tot din aceiasi bani platesc benzina, piesele, etc?

citez:
„Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat in Legea salarizării unice (n.r. salariul minim din sectorul bugetar de 705 lei/lună) şi mai mare decat valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.”

Ce sa inteleg de aici? Ca in aceste conditii, trebuie sa platesc CAS, la un salariu lunar de 5 salarii medii brute?

La un calcul, 31% din 5 salarii medii brute, inseamna aproximativ 3000 ron. Nu imi sunt clare urmatoarele:
- suma respectiva se plateste lunar?
- suma respectiva se plateste si de catre cei cu norma fixa de venit, sau doar de catre PFA-urile in sistem real?

Multumesc,
Marius
Buna ziua,


De 2 luni mi-am facut si eu PFA cu norma fixa, sperand sa fac un ban in plus. Tototada sunt si angajat cu norma intreaga, cu CM la o firma.

Am citit astazi articolul


[ link extern ]


Intrebarea mea este: din moment ce sunt angajat, trebuie sa platesc pensii si ca PFA? Daca da cat trebuie sa platesc? Procent la valoarea impusa (sunt PFA norma fixa) sau procent din totalul facturilor taiate?


Oare guvernul actual si-a propus sa inchida si PFA-urile asa cum a inchis anul trecut f multe microintreprinderi?
Multumesc,
Marius
Nu s-a facut nici o evaluare profesionala. Daca s-ar face, zic eu ca ar iesi in favoarea mea. Chiar in aceasta perioada mai delicata, mi-au bagat cv-ul intr-o oferta depusa recent, si daca ma declara incompetent, atunci de ce sa imi mai utilizeze certificarile si cv-ul la licitatii?
Precizare: oferta a depus-o alt departament decat cel in care prestez, departament din aceeasi firma, iar includerea mea a fost aprobata de managerii departamentului meu.

Cum ziceam, momentan ei n-au facut nimic oficial, doar pun presiune spunand verbal ca vor sa desfiinteze postul meu, desi cineva va face munca in continuare.

Astazi mi s-a facut o oferta intr-o alta divizie, pe un salariu mult mai mic. Daca ma mut in acea divizie, eu incerc sa ma mut cu acelasi salariu, prea mare spun ei.

Ce prevede legea la restructurari? Mutari pe alte pozitii pe acelasi salariu, sau mai mic?
In ceea ce priveste "performanta" am emailuri de la colegi din alte departamente, care imi multumesc pentru prestatia de la clienti, deci plus pentru mine.

Astazi am aflat de la managerul direct, ca iau in calcul restructurarea pe motive de indisciplina. Aici insa nu au motive, nu am fost sanctionat niciodata, nu am fost mustrat nici oficial , nici neoficial.

Eu stiu ca nu pot fi dat afara pe motive disciplinare, fara avertismente scrise, in prealabil. Ce parere aveti?
Răspuns la discuția Cont bancar PFA
Cate tipuri de PFA exista? Ma poate ajuta cineva?
In ceea ce priveste capacitatile mele profesionale:
- am 8 certificari , recunoscute international
- am recomandari de la clienti (vechi de 2-3 ani, ce-i drept)
- profesional managerul local, dar si cel pe linie tehnica de afara (deh, multinationala) sunt multumiti de mine.

Unde nu stau bine, la rezultatele vanzarilor. Insa aici , toate echipele sunt formate din 2 oameni: un tehnic, si un sales. Eu de 3-4 luni sunt singur, fara sales, si fac ambele taskuri. Ei mi-au atribuit un om de sales ptr echipa, dar nu cunoaste domeniul, si prin urmare nu ma ajuta profesional.

Intrebare suplimentara: daca este vorba de performanta pe business unit, si nu performanta individuala, ce pot face?