avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si noul proiect de legii de pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si noul proiect de legii de pensii

Buna ziua,


De 2 luni mi-am facut si eu PFA cu norma fixa, sperand sa fac un ban in plus. Tototada sunt si angajat cu norma intreaga, cu CM la o firma.

Am citit astazi articolul


[ link extern ]


Intrebarea mea este: din moment ce sunt angajat, trebuie sa platesc pensii si ca PFA? Daca da cat trebuie sa platesc? Procent la valoarea impusa (sunt PFA norma fixa) sau procent din totalul facturilor taiate?


Oare guvernul actual si-a propus sa inchida si PFA-urile asa cum a inchis anul trecut f multe microintreprinderi?
Multumesc,
Marius
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
stofarius, utilizator
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 14:05, 11 Mai 2010
A fost o eroare in textul proiectului de lege, vedeti update/ul de aici:
[ link extern ]

Între timp, pe site-ul ministerului muncii a apărut o clarificare, potrivit căreia în textul legii s-a strecurat o greşeală la art.11 care a fost rectificata:
[ link extern ]

citez:
„Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat in Legea salarizării unice (n.r. salariul minim din sectorul bugetar de 705 lei/lună) şi mai mare decat valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.”

Ce sa inteleg de aici? Ca in aceste conditii, trebuie sa platesc CAS, la un salariu lunar de 5 salarii medii brute?

La un calcul, 31% din 5 salarii medii brute, inseamna aproximativ 3000 ron. Nu imi sunt clare urmatoarele:
- suma respectiva se plateste lunar?
- suma respectiva se plateste si de catre cei cu norma fixa de venit, sau doar de catre PFA-urile in sistem real?

Multumesc,
Marius
Mai stiti ceva de acest proiect de lege? Se va pune in aplicare ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa profesionist independent si cas ( pensii) ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in intelegerea contributiei la CAS ( pfa ce desafsoara activitati independente- cazul meu ... (vezi toată discuția)
Noua lege a pensiilor - impact asupra pfa-urilor Popu Popu Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati ... (vezi toată discuția)
Salarizarea 2010 in institutiile publice!!!! nixon19 nixon19 Buna ziua, Sunt contabil la o primarie comunal si as dori sa stiu pentru anul 2010 ce salarizare se aplica cea actuala cu sporurile legale in vigoare sau ... (vezi toată discuția)