Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si noul proiect de legii de pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si noul proiect de legii de pensii

Buna ziua,

De 2 luni mi-am facut si eu PFA cu norma fixa, sperand sa fac un ban in plus. Tototada sunt si angajat cu norma intreaga, cu CM la o firma.

Am citit astazi articolul

[ link extern ]

Intrebarea mea este: din moment ce sunt angajat, trebuie sa platesc pensii si ca PFA? Daca da cat trebuie sa platesc? Procent la valoarea impusa (sunt PFA norma fixa) sau procent din totalul facturilor taiate?

Oare guvernul actual si-a propus sa inchida si PFA-urile asa cum a inchis anul trecut f multe microintreprinderi?
Multumesc,
Marius
stofarius, utilizator
A fost o eroare in textul proiectului de lege, vedeti update/ul de aici:
[ link extern ]

Între timp, pe site-ul ministerului muncii a apărut o clarificare, potrivit căreia în textul legii s-a strecurat o greşeală la art.11 care a fost rectificata:
[ link extern ]

citez:
„Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat in Legea salarizării unice (n.r. salariul minim din sectorul bugetar de 705 lei/lună) şi mai mare decat valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.”

Ce sa inteleg de aici? Ca in aceste conditii, trebuie sa platesc CAS, la un salariu lunar de 5 salarii medii brute?

La un calcul, 31% din 5 salarii medii brute, inseamna aproximativ 3000 ron. Nu imi sunt clare urmatoarele:
- suma respectiva se plateste lunar?
- suma respectiva se plateste si de catre cei cu norma fixa de venit, sau doar de catre PFA-urile in sistem real?

Multumesc,
Marius
Mai stiti ceva de acest proiect de lege? Se va pune in aplicare ?