avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate DoubleL94

Activitate DoubleL94

Buna ziua,

As dori sa incep procedurile pentru a-mi declara falimentul personal. Am 2 credite bancare si 7 IFN-uri.
De unde sa incep ? Gasesc pe cineva in Timisoara care sa ma ajute ?

Multumesc
Buna ziua,

Daca am un credit la o banca, 2 carduri de cumparaturi la 2 banci diferite si 8 credite la IFN-uri diferite si nu am posibilitatea sa platesc niciunul din ele.
Pe langa solutia de a ma sinucide, ce imi propuneti sa fac ?

Daca imi pun toate proprire pe salar ? Cum o sa se imparta ?
Răspuns la discuția Faliment Persoana fizica
Ok, m-am impacat. Dar daca nu fac fata si nu vreau sa ajung in Biroul de Credit pentru cateva sute de lei (ca am sume mici la INF-uri diverse) pentru ca poate peste 4 ani (cand o sa termin cu toate) o sa vreau sa imi iau o Prima casa de exemplu, se poate face o intelegere cu ele ?

Sau cum sa procedez ?
Buna ziua,

Am probleme cu plata datoriilor la banci si IFN-uri.

Practic, am de platit de 3 ori mai mult decat salariul meu net.

Mai exact: Am un credit de 33000 de lei la Raiffaiese cu o rata de 710 lei pe luna, un card de cumparaturi tot la ei de 2.000 de lei ( gol) inca un card de cumparaturi de 8.000 de lei la OTP Bank (gol si acesta) si datorie lunara la IFN-uri in jur de 10.000 de lei (credit pana la salar).

Ce se intampla daca nu le platesc ? Am inteles ca exista o lege de faliment persoana fizica care imi permite sa negociez cu ei a.i sa le platesc treptat. Am un salar net de aprox 3.000 de lei dar am de platit si chirie si cheltuieli in jur de 1.000 de lei.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Deja cedez psihic.
Răspuns la discuția Baza calcul concediu medical
Bună ziua,
E prima data când "beneficiez" de un Cm.
Ma puteți ajuta cu un calcul scurt?
Am avut Cm cu 01 (75%) luna ianuarie 2018 de 4 zile plus o zi de concediu de odihna.
Salariu brut: 2860
Bonus de producție în general 30% (depinde de luna, dar de obicei e 30%)
Spor de noapte și spor de weekend 25% (am avut CM în săptămâna de noapte) dar am avut 4 zile de weekend de 12*ore.
Bonuri: da 12.5 lei/bon.
Total ore lucrate: 108 din care 48 în weekend. Raportate la nornativul lunii.

Mulțumesc!