Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Faliment Persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Faliment Persoana fizica

Buna ziua,

Am probleme cu plata datoriilor la banci si IFN-uri.

Practic, am de platit de 3 ori mai mult decat salariul meu net.

Mai exact: Am un credit de 33000 de lei la Raiffaiese cu o rata de 710 lei pe luna, un card de cumparaturi tot la ei de 2.000 de lei ( gol) inca un card de cumparaturi de 8.000 de lei la OTP Bank (gol si acesta) si datorie lunara la IFN-uri in jur de 10.000 de lei (credit pana la salar).

Ce se intampla daca nu le platesc ? Am inteles ca exista o lege de faliment persoana fizica care imi permite sa negociez cu ei a.i sa le platesc treptat. Am un salar net de aprox 3.000 de lei dar am de platit si chirie si cheltuieli in jur de 1.000 de lei.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Deja cedez psihic.
Sa te inpaci cu gandul ca,ai sa dai bani.
Altfel o iei pe aratura .
Ok, m-am impacat. Dar daca nu fac fata si nu vreau sa ajung in Biroul de Credit pentru cateva sute de lei (ca am sume mici la INF-uri diverse) pentru ca poate peste 4 ani (cand o sa termin cu toate) o sa vreau sa imi iau o Prima casa de exemplu, se poate face o intelegere cu ele ?

Sau cum sa procedez ?