avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate dual

Activitate dual

Mod calcul Contributie Fond Handicapati
Decizia CCR 906 din 16.12.2020 a declarat ca neconstitutionala OUG 60/2017 care modifica Legea 448/2006.
In consecinta, conform Notei Min.Justitiei de pe site legislatie.just.ro, dispozitiile acestei Ordonante "se suspenda de drept" incepand cu data de 25.02.2021.
In aceste conditii, cum vor trebui sa calculeze si vireze sumele datorate entitatile care datoreaza Fond de Handicap, cf. Legii 448?
Buna ziua,
Prin Ordinul Comun al CNAS si MS nr.1092 a fost introdus un nou cod de indemnizatie de boala: 91.
Va rog sa ne spuneti daca acesta este scutit de la plata impozitului pe venit la fel ca si codul de indemnizatie 09.
Va multumesc.
Multumesc celor care mi-au raspuns

In privinta mirosului de frauda fiscala( citez: =D> ): tocmai de aceea sunt pe un forum legislativ, ca sa
cer un sfat pertinent si evit incalcarea legii

Multumesc
De fapt asta si vreau, sa transfer (=donez, vand, etc.) imobilul dintr-o firma (a mea) intr-alta firma ( a mea)
Nu exista nici o diferenta intre valoarea de contract si cea de facturare!

Baza de calcul a taxelor notariale NU este cea din contract ci rezulta din : zona in care se gaseste imobilul, suprafata, etc...

Intrebarea se refera la faptul ca voi factura un imobil cu 2000 lei, cand valoarea lui de piata este de 100000 lei

Buna ziua,

As dori sa transfer un imobil intre doua societati comerciale (cu acordul tuturor partilor implicate) si cea
mai simpla solutie mi se pare vanzarea, cu factura, plata, etc. Imobilul are o valoare contabila - ramasa de amortizat -
destul de mica (nu a fost reevaluat)
Exista vreo reglementare privitor la valoarea de vanzare? pentru ca nu as vrea sa transfer fonduri dintr-o
societate intr-alta numai de dragul de a o face. Evident taxele notariale vor fi calculate si platite conform situatiei reale din teren.
De exemplu, as face factura pe 2000 lei + TVA = 2380; virez TVA la buget si platesc impozit 16% pe diferenta
dintre valoarea de vanzare si valoarea ramasa de amortizat.

Multumesc
Dar NU vreau fara notar! Intrebarea era care cale e mai simpla s, eventual, mai ieftina.

Multumesc
Buna ziua,

Sunt asociat in doua firme (intr-una asociat unic ) si as dori ca un imobil aflat in proprietatea uneia (cea cu doi asociati) sa il trec in proprietatea celeilalte societati (bineinteles am acordul celuilalt asociat).
Care este modalitatea cea mai simpla ?
Trebuie neaparat contract de vanzare-cumparare ? Daca da, pretul din contract trebuie sa fie cel al pietei ? Intreb asta nu pentru a eluda taxele notariale care oricum tin cont de grilele proprii ci pentru ca nu vreau sa mut banii (mei) dintr-o firma in alta.

Multumesc