avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate razvan225

Activitate razvan225

Buna ziua,
Am cumparat o masina in luna martie pe care nu am inmatriculat-o inca, si am aflat de la fostul proprietar (am vazut si somatia) sau inceput demersurile ptr executare silita (conturi, masina). Avand in vedere ca eu am cumparat masina inainte (3luni) de inceperea oricarei forme de executare silita am depus contestatie la executare la judecatorie.
Am primit din partea instantei o citatie in care sunt mentionate urmatoarele; " Indicati numele si domiciliul intimatului, obiectul cererii si valoarea acestuia in lei, precum si modul in care s-a ajuns la determinarea acetei valori, cu indicarea inscrisurilor corespunzatoare".
In primul rand, am depus impreuna cu contestatia si contractul de vanzare - cumparare, copia de pe buletin, iar valorea (pretul cred eu) este stipulat in contrat.
Am nevoie de ajutor ca nu stiu ce-mi cere in plus "modul in care s-a ajuns la determinarea acestei valori", adica din moment ce suma este trecuta in contract !
P,S, Contestatia am trimis-o prin posta in ultima zi prevazut in termenul legal,, si poate nu a ajuns la timp...ma gandesc.

Multumesc ptr ajutor anticipat.
Multumesc mult.
Buna ziua,

Constituie indeplinita procedura prealabila daca am notificat si pus in intarziere debitorul prin corespondenta electronica (email, unde am atasat notificarea si am facut referire in scris la procedura prealabila prevazuta de art. 1014 ncpc.) ?
Răspuns la discuția Inscriere masa credala
Multumesc mult.
Am depus cererea de inscrierea la masa credala la sf luni decembrie (in calitate de creditor) in termen, doar ca nu am putut face plata taxei de inscriere la caserie (mi-au spus sa platesc online din contul firmei).
Am fost plecat si pana in momentul de fata nu am platit taxa de inscriere la masa credala.
Intrebarea mea este daca mai pot face completare la dosar si sa achit taxa?? Pe portalul instantelor procesul este in luna martie.
Multumesc.