avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate lilistiuca

Activitate lilistiuca

Buna ziua.

1.Pentru recalcularea pensiei (nemajorata de 14 ani) pentru un copil de 17 si 7 luni, elev clasa a-11-a ce acte trebuie sa depun la judecatorie??

2.Trebuie sa am avocat pentru asta sau nu??

3.Cererea o poate face direct copilul ??

4. Pot sa solicit pe langa recalculare si plata pe toata dura studiilor (copilul da la medicina)??

Multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția pensie alimentara
ii fac si plingere penala (unde anume) si il dau si in judecata pentru recalculare???
Răspuns la discuția pensie alimentara
Am o mica problema.La divort sotul a declarat ca nu are venituri si pensia a fost calculata la nivelul minim. Intre timp si-a facut firma (stiu detalii financiare). Cum fac sa nu vina cu dovada ca are venit minim??

Si am o rugaminte, spuneti-mi care sunt pasii...unde ma duc, cu ce acte...sunt obligata sa am avocat??
Fostul sot nu a mai platit pensia alimentara de aproape un an. Precizez ca nu trimitea banii la posta, ci venea o data la cateva luni si ii dadea direct copilului.

Vreau sa il dau in judecata pentru reluarea platii, recalcularea pensiei (este aceeasi suma de 10 ani..) si vreau sa cer sa i se plateasca pensia pina termina scoala, adica facultatea (fata are 17 ani si jumatate, vrea sa dea la stomatologie).

Se poate?? Si daca da care sunt pasii???
Răspuns la discuția hotarire de divort
ma scuzati ca pun atitea intrebari. nu pot sa ma invoiesc de la serviciu decit cu foarte mare greutate si fiecare minut este pretios.

mai doresc o lamurire, daca se poate.

pasii urmatori ar fi :
1. merg la judecatorul de serviciu cu toate cele si sa imi puna viza pe cerere.
2. merg la registratura pentru legalizarea propriuzisa.

este corect??

multumesc anticipat!
Răspuns la discuția hotarire de divort
innebunesc....tocmai am citit undeva ca trebuie sa bat din nou la masina sau computer vechea hotarire de divort....asa este??? nu merge o copie xerox dupa vechea copie legalizata???
Răspuns la discuția hotarire de divort
era obligatoriu sa imi opreasca copia legalizata pe care am avut-o la primarie, cind m-am recasatorit???

acesta copie legalizata pe care o scot acum mi-o mai poate opri pe undeva??? macar sa scot doua copii, nu una.....intreb si eu, mie imi este foarte greu sa ma invoiesc de la job, mai lucrez si in afara orasului....

multumesc anticipat!!!

Răspuns la discuția hotarire de divort
am fost la arhiva judecatoriei sectorului 1 si am solicitat sa imi scoata dosarul. m-au programat abia pentru martea viitoare.

apoi ce fac??? completez cererea tipizata (am luat una azi), am platit o taxa de timbru de 2 lei la CEC, mi-am luat timbre juridice de 0,15 lei.

cu ce am scris mai sus si cu o copie dupa hotarirea de divort unde ma duc??? la registratura sau la judecatorul de serviciu????
Răspuns la discuția hotarire de divort
il cer pur si simplu de la arhiva???

in cerere specific doar ca vreau o copie legalizata a hotaririi, atit???
Răspuns la discuția hotarire de divort
si la arhiva nu ma duc ca sa scot dosarul???? sau il scot ei??? ca divortul a avut loc in 2006....