Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarire de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarire de divort

in urma cu 11 ani am divortat, iar acum 6 ani m-am recasatorit. toate bune si frumoase, dar cind m-am recasatorit , mi-au oprit originalul hotaririi de divort.

acum, ca fiica-mea isi face buletin si pasaport, am nevoie de originalul hotaririi. cum procedez??? care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez???
ori solicitati originalul de la institutia care a retinut hotararea iar lor la dosar le ramane o copie ....sau mergeti la instanta care a pronuntat hotararea de divort si solicitati eliberarea unei copii certificate pentru acel motiv pentru care va trebuie......
Orice hotarare judecatoresca are doar doua originale. Una este in dosarul in care s-a pronuntat si celalata in mapa de hotarari a instantei. Toate celelalte care circula sunt copii legalizate. Prin urmare, nici la primarie n-ati lasat un original, ci o copie legalizata.

Puteti obtine cate copii legalizate doriti (fara nici o motivare) de la judecatoria care a pronuntat hotararea de divort. Pentru fiecare exemplar se achita o taxa de timbru de 2 lei si un timbru judiciar de 0,15 lei.
romascanu, moderator
si cum procedez??? fac o cerere de mina sau exista cereri tipizate??? cererea o las la registratura sau unde??? fac o cerere si la arhiva sa imi scoata dosarul???

ma scuzati ca pun atitea intrebari, dar vreau sa nu umblu aiurea prin tribunal.

multumesc anticipat!
faceti o cerere chiar si de mana, o depuneti la registratura instantei care a pronuntat hotararea impreuna cu taxa de timbru si cu timbrul judiciar, sunt locuri unde dureaza o sapt locuri unde mai putin....va spun ei cand depuneti cererea......
timbru judiciar de unde fac rost